avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate Madalinaradu

Activitate Madalinaradu

Multumesc pentru raspunsuri. Intre timp am mai intrebat la Evidenta populatiei (au zis ca se pot face acte de identitate), la furnizorii de utilitati (preturile vor fi de client casnic), cota de tva se pare ca este tot 5%, impozitul pe locuinta este normal, pentru persoane fizice. Am postat acest mesaj pentru a veni in sprijinul celor care cauta detalii in acest sens. Referitor la 'locuinta de serviciu', nu se poate schimba destinatia in 'locuinta' cel putin momentan, deoarece ar trebui extins PUG ul orasului.

Daca mai aveti idei pe unde ar mai trebui sa ne interesam pentru a avea o imagine si mai clara, va rugam sa ne mai sfatuiti. Mulumim anticipat!
Buna ziua,
Suntem in proces de cumparare (pe persoana fizica) a unui apartament realizat de un dezvoltator, persoana juridica. Initial, Autorizatia de Contructie a fost emisa pe spatii pentru birouri (comerciale). Prin Promisiunea de vanzare, dezvoltatorul s-a obligat sa schimbe destinatia in locuinta. Acum, cand au iesit actele, in extrasul de CF pentru informare este mentionata schimbarea de destinatie in "locuita de serviciu" si nu "locuinta". Deasemenea, in Extras, apare notata Promisiunea de vanzare catre mine.
La perfectarea Contractului de Vanzare-Cumparare, este posibil si legal ca in contract sa scrie doar "locuinta"? In extrasul de CF emis apoi dupa ce devin proprietar, ce va scrie ? Trebuie sa mai fac eu un demers dupa finalizarea Contractului de V-C sa schimb destinatia din "locuinta de serviciu" in "locuinta", sau trebuia sa faca asta dezvoltatorul de la inceput?
In cazul in care devin proprietar de "locuinta de serviciu", are vreo implicatie juridica?
Va multumesc anticipat!
Doamna expert spune ca nu poate semna bilantul(contract, factura) atat timp cat este chiar si membru simplu deoarece CECCAR Dolj spune ca este conflict, ceva de acest gen. Din acest motiv am intrebat. Va multumesc
Cu expertiza am inteles, multumesc.

Dar bilantul contabil al asociatiei are voie sa il semneze, bineinteles tot pe baza unui contract+ factura? Reamintesc, doamna expert are calitatea de membru simplu al Asociatiei. Este vorba despre o asociatie sportiva mica, 6 membri. Multumesc!
Buna ziua, un membru intr-o asociatie de persoane care este expert contabil poate realiza expertiza contabila a asociatiei? Respectivul membru nu are nici o alta calitate in asociatie. Multumesc!
Multumesc pentru raspuns, dar ati putea va rog sa imi spuneti si ce conditii poate indeplini expertul pentru a putea incheia un contract de colaborare - este suficienta doar calitatea de expert ( detine o stampila ) sau mai trebuie sa fie inregistrat ca si cabinet individual sau srl? Multumesc anticipat!
Am un SRL cu cifra de afaceri sub 35000 euro si as dori sa inchei un contract de colaborare cu un expert contabil. In momentul acesta expertul este decat inregistrat la Corpul expertilor contabili si nu are cabinet individual sau firma de expertiza, in consecinta nu poate elibera factura si chitanta. Pot deduce aceste cheltuieli in contabilitate doar in baza contractului?
In ce conditii as putea incheia acest contract?

Multumesc
Buna ziua, am un SRL cu cod CAEN principal 9604 Activitati de intretinere corporala. In momentul de fata am specializare de maseur, eu fiind singura persoana care profeseaza, iar din acest an intentionez sa urmez o a doua facultate Balneofiziokinetoterapie pe care sunt nevoita sa o fac cu plata, in ideea diversificarii activitatii. Pot sa deduc taxa anuala pe societate? Multumesc
Buna ziua, functionam intr-un apartament transformat in spatiu comercial, proprietate a unei persoane fizice. Pana in prezent, impozitul a fost in cota obisnuita, de 0.1% . Am inteles ca in viitor spatiile comerciale, chiar daca apartin unor pesoane fizice, vor fi impozitate dupa o alta grila, specifica persoanelor juridice. Rugam sa ne transmiteti si noua detalii, daca exista ceva concret in acest sens. Multumim
Răspuns la discuția contract comodat pentru imobil
multumesc frumos!