avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Activitate au_di

Activitate au_di

Mulțumesc !


au_di a scris:

Mulțumesc, dar trebuie declarati undeva ca venituri din vânzări ? Asta mă mai interesează,, asa zicea cumpărătorul !


gi-jane2 a scris:

Daca era cazul sa platiti impozit vi se retinea de catre notar cand ati vandut.
Pana la valoarea de 450 mii de lei, nu platiti impozit pe tranzacție.



Mulțumesc, dar trebuie declarati undeva ca venituri din vânzări ? Asta mă mai interesează,, asa zicea cumpărătorul !


gi-jane2 a scris:

Daca era cazul sa platiti impozit vi se retinea de catre notar cand ati vandut.
Pana la valoarea de 450 mii de lei, nu platiti impozit pe tranzacție.

Obligații fiscale
Banii proveniți din înstrăinarea unui imobil trebuie declarați undeva și impozitați ?
Unde și cum ?
Mulțumesc

Am optat ( gresit ) pentru voucher A2+ pe care l-au emis deja .
Pot sa-l refuz sau sa-l înlocuiesc?
Doream A3+ implicit valoare de 300 ron
Discuție Taxare roaming
In per. 10-15 aug, am fost in localitatea Dubova jud. Mehedinti , aproape de granita cu Serbia. Apelurile telefonice initiate si primite de mine in acea perioada au fost taxate de catre operatorul de telefonie la care sunt abonat (RCS) ca fiind in roaming. Specific: am fost in tara si am vorbit numai cu persoane din tara. Intrebare : pot refuza sa platesc factura asa cum mi-a fost remisa cu suma uriasa(200 ron) ? Multumesc p:(entru raspuns.:(:(
Răspuns la discuția Timbraj actiune recurs
multumesc, asta inseamna ca se va discuta cererea de reexaminare ?
Buna seara, am urmatoarea speta si as dori un raspuns : in urma unei hotarari emise de jud,Tecuci intr-un proces de partaj judiciar- iesire din indiviziune, am fost nemultumita de aceasta intrucat m-a lasat ' agatata' cu locul de veci unde se afla mama si bunicul meu - de sotul supravietuitor-care este,practic, un strain fata de mine- el fiind doar sotul mamei mele decedata, dupa care se dezbate succesiunea. In urma trimiteri cererii de recurs, Tribunalul Galati mi-a fixat o taxa jud, de timbru de 915 ron desi la fond am platit 897. roni. ; am facut o cerere de reexaminare a taxei , nu am primit nici un raspuns, dar am vazut in aceasta seara , pe portalul just. ca la termenul fixat initia- 21.06.2013 s-a trecut 'amana cauza'i a mai aparut un nou termen ' 06.mart. 2013. Intrebare : trebuie sa ma prezint? e obliatoru se fiu acolo ? dosarul va fi judecat in Camera de consiliu civil . ; cu multumiri, astept raspuns
Răspuns la discuția recurs
multumesc frumos !
as mai indrazni sa va intreb ceva: din masa partajabila alcatuita din 1/2 apartam, 1/2 garaj,1/2 auto,si 1/2 loc de veci concesiune in Bucuresti, inst,de fond a apreciat sa ne lase in indiviziune cu acest loc de veci ! mentionez ca supravietuitoeul nu este ruda cu mine, a fost strict sotul mamei mele defuncte dupa care s-a deschis succesiunea !! Ce soltutie este asta?
Răspuns la discuția recurs
va multumesc, partea adversa a depus recurs pe 14 ian. tin sa va precizez ca procesul s-a judecat in provincie, eu am primit pe 24 dec, se poate prezuma ca partea a primit hotararea mai devreme, avand domiciliul declarat la cab. de avocatura care l-a reprezentat si sunt din acea localitate? mai pot invoca exceptia tardivitatii? va multumesc
Discuție recurs
buna ziua! as dori un raspuns in legatura cu termenul de 15 zile pentru declararea recursului. In speta: hotararea s-a pronuntat in nov.2012 , mi-a fost comunicata in 24 dec.2012 , cand luau sfarsit cele 15 zile ?
Mai e un aspect : si partea cealalta a depus recurs, dar pe 14 ian. 2013 !
Astept raspuns, multumesc