avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate corina.bota

Activitate corina.bota

Buna ziua,
As dori sa stiu daca companiile de utilitati au obligatia sa transmita catre abonati facturile prin posta sau curier in plic? Intreb asta deoarece COMPANIA DE APA ARIES TURDA au o persoana care distribuie factura (cea cu cod dre bare) din usa in usa, iar pe cei ce nu sunt acasa o agata practic in usa! Este a doua ora cand nu am factura si trebuie sa ma duc la sediul lr ca sa-mi platesc utilitatiile (apa in speta).
Multumesc.
Discuție Plata concediu
Buna ziua,

Sunt profesor de informatica la un colegiu tehnic! Am si o jumatate de norma de informatician (ca personal didactic auxiliar). Deci cu angajatorul am doua contracte de munca : un contract pe o norma intreaga ca profesor si un contract pe jumatea de norma de informatician! Totul e ok pana la plata concediului unde apar probleme! Ca profesor am 78 de zile calendaristice de concediu, si evident si pentru cealalta jumatate de norma concediul trebuie sa se suprapuna peste aceste 78 de zile! M-i s-a spus ca pe timpul concediului nu pot fi platit pe jumatatea aceea de norma pentru ca intra la cumul (ceva asemanator platii cu ora la profesori!) Poate cineva sa ma lamureasca ca mie unul nu m-i se pare corect, deoarece exista doua contracte de munca! Daca se poate sa-mi dati trimitere si la legislatie nu de alta da vreau sa-mi fac "tema" bine si sa ma prezint la serviciul secretariat - contabilitate cu ea sa rezolv problema!
Multumesc anticipat!

Ps. M-i s-a spus ca daca, contractul de munca de informatician era la alt angajator nu la acelasi angajator atunci puteam fi platit si pe perioada concediului!
M-ar interesa cate bilete de trimitere pot emite intr-o luna medicii de familie! Sunt gravida in luna a 8-a si am nevoie de trei bilete de trimitere pentru mai multe seturi de analize in mai multe locuri! Va multumesc