avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate storsistem

Activitate storsistem

Buna revederea,
Legea insolventei protejeaza debitorul impotriva oricarei actiuni de realizare a creantei chiar daca creditorul este garantat, iar garantiile sunt compuse din active societate + casa personala? Daca creditorul garantat ,in speta banca, se indreapta impotriva unei garantii adusa pentru credite nu insemna ca vrea sa-si realizeze creanta cand debitorul este in insolventa? Nu intra in contradictie cu textul Legii 85/2006, Art 36?
Multumesc pentru ajutor.Ce vreti sa spuneti prin "Nu este gaj ipotecar"?:" Creditul societatii a fost cu ipoteca asupra activelor societatii+ componenta personala despre care vorbim, iar garantiile au fost incrucisate deci componenta personala apare si cu rang 1 si cu rang 2.
Care sunt caile de contestare a unei executari silite asupra unui imobil adus ca gaj ipotecar tinanad cont ca in acel imobil se desfasoara activitatea unei societati in reorganizare judiciara(insolventa)
Ce aprobari suplimentare sunt necesared pentru schimbarea sediului si a punctului de lucru al unei firme in insolventa (plan de reorganizare depus cu acesta specificare)
Creditorul,respectiv banca,este inscrisa la masa credala cu creditele declarate scadente la care este adusa si garantia personala de care facem vorbire.Legal,prin solutia propusa in planul de reorganizare de scoatere la vanzare a activelor societatii ,banca isi recupereaza in totalitate sumele cu care s-a inscris la masa credala.Problema este ca nu au asteptat sa iasa planul de reorganizare cu solutia propusa si au procedat (doar telefonic - nu am nici o hartie de la executor in sensul acesta) la inceperea executarii silite pe bunul expus care nu intra sub incidenta insolventei societatii.E corect sa faca asta in conditiile in care eu ma angajez voluntar sa scot la vanzare din bunurile societatii? Vor sa intimideze?
Imobilul nu se afla in proprietatea societatii - este adus in garantie pentru creditul societatii ca si componenta personala (parghie) si are ca proprietar o persoana fizica. Am inteles ca insolventa protejeaza doar bunurile societatii impotriva executarii - asa e?
Societate in insolventa care are ca garantii bancare active din patrimoniul societatii si casa imobil personal a fost anuntata de banca prin un executor judecatoresc ca s-a inceput executarea bunului imobil adus ca garantie personala chiar daca pana la depunerea planului de reorganizare mai sunt 14 zile. Se poate stopa executarea asupra garantiei personale daca se specifica in planul de reorganizare ca societatea e de acord sa vanda din patrimoniul societatii ?
Pentru inceput va doresc ozi buna.Doresc sa stiu legalitatea conventiei civile sau a contractului de colaborare in cazul urmator: angajatii cu carte de munca a unei societati vor sa fie folositi de o a doua societate baza in baza unei conventii civile.
Este legal - care este forma de colaborare.

Cu stima,
Sorin Stoica