avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 267 soluții astăzi
Forum Activitate CatalinEu

Activitate CatalinEu

Am o poprire pe salariu direct pe contul de la banca(BCR), poprire ce mi-a fost pusa de finantele publice pentru neplata impozitelor.
Pot obtine un credit de la o alta banca in aceasta situatie(OTP). Doresc astfel prin noul credit sa- mi achit datoriile atat la fisc cat si la terte persoane.
In caz de divort cu acordul ambelor parti este obligatorie medierea?
Discuție Acord tacit
Am facut o cerere la Parchet pentru acordarea dreptului de circulatie intr-o cauza in care sunt cercetat penal.
Daca nu am primit niciun raspuns in termenul legal de 30 zile ma pot prezuma de faptul ca cercerea mi-a fost aprobata tacit? Baza legala va rog.
Multumesc
Care este perioada maxima de acordare concediu fara plata in Ministerul Afacerilor Interne?
Ce act reglementeaza acest lucru?
Multumesc
Răspuns la discuția Calomnie sau nu?
Multumesc pentru aspectele prezentate insa ma interesa si latura civila daca se poate
In calitate de agent constatator am aplicat o sanctiune contraventionala, iar contravenientul a facut plangere penala impotriva mea pentru incalcarea dispozitiilor art. 296, 297 si art. 298 din Noul Cod Penal.
Dupa ce am fost cercetat pe la Parchet s-a dispus Clasare intrucat faptele nu exista.
Pot depune plangere in civil pentru calomnie pe care sa o sustin cu decizia Tribunalului, ramasa definitiva si irevocabila? Am omis sa mentionez faptul ca, contravenientul m-a si filmat cu un telefon mobil si a postat pe net un filmulet care a fost fost vizualizat si comentat in mod denigrator la adresa mea de mai multe persoane.
Care sunt sansele de castig si ce pretentii financiare pertinente sa emit in aceasta cauza? Care este taxa de depunere a plangerii si ce procent din suma solicitata trebuie sa achit la depunerea plangerii?
Răspuns la discuția lovituri
Adresarea de injurii este contraventie prevazuta de Legea 61/1991M( 200-1000LEI AMENDA), iar fapta de lovire este fapta penala prevazuta de art. 193 Noul Cod Penal.(3LUNI-2 ANI SAU AMENDA)
Fiecare raspunde pentru faptele sale
Răspuns la discuția Prejudiciu
Daca ocuparea suprafetei respective de teren se face prin acte de violenta sau prin stramutarea semnelor de hotar este tulburare de posesie fapta penal. Daca nu e cazul de amenintari si distrugere semne hotar e tulburare posesie cale civila.
Plangere distrugere si, sau abuz in serviciu impotriva reprezentantilor primariei sau asociatiilor agricole ce va folosesc abuziv terenul.
Puteti primi despagubiri in urma unui proces civil dar sa faceti dovada ca pe terenul in cauza s-au desfasurat diverse activitati ce va aduce audiferite venituri anuale. Se fac expertize agro in cauza sau de alt gen in functie de obiectul activitatii dvs. chitante primarie ca platiti impozitul si multe altele.
Angajati un avocat in aceasta problema. (sfatul meu) intrucat sunt mai multe lucruri de care trebuie sa tineti cont.
Răspuns la discuția Cum circul cu aceleasi numere?
Contract de inchiriere incheiat la notar cu prorietarul pe 20-30 ani cu 1 leu chirie anuala si achitati tot ce tine de vehicul pe perioada contractata plus impozitul anual pentru suma de 1leu
Răspuns la discuția blocare roti vehicul
Conform OUG195/2002 Rep. un autoturism nu poate fi indisponibilizat decat in baza dispozitiei politistului rutier.
Puteti sa solicitati interventia la fata locului a unui echipaj de blocare/ridicare care in baza dispozitiilor politiei poate sa efectueze una din aceste activitati.