avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Activitate raluka06

Activitate raluka06

Discuție partaj
am inteles ca in ciuda faptului ca domiciliul il avem in strainatate atat divortul cat si partajul se poate face in Romania,avand in vedere faptul ca amandoi suntem cetateni romani.A intervenit insa o alta problema: sotul a inceput sa vanda din bunuri, ma ameninta.Pentru a-mi schimba domiciliul este nevoie sa anunt politia?cum pot face dovada ca bunurile pe care acesta le-a vandut au existat avand in vedere ca nu mai am bonurile de casa sau facturile, de precizat ca este vorba de bunuri mobile?se poate face un inventar al bunurilor si sa semneze inca 2 martori?exista o forma prestambilita?acei martori pot fi si rudele?
Discuție partaj
locuiesc de 10 ani in Italia si sunt casatorita cu un cetatean roman.Casatoria a avut loc in Romania.Actiunea de divort o voi intenta in Romania insa in ceea ce priveste partajul cum pot proceda avand in vedere ca bunurile comune sunt in Italia?Se poate intenta actiunea de partaj in Romania?Este de competenta instantelor romane?Se poate face o evaluare acolo de catre organele competente si sa se trimita rezultatul aici in tara pentru a se putea da o hotarare?