avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate Loredana_Loredana

Activitate Loredana_Loredana


Va multumesc pentru raspuns Dna Kyandra.
Pe acel titlu de proprietate este un extravilan, un intravilan si o casa.
Costa mult cadastrul si intabularea la acele prorprietati ?
Se stabileste in functie de valoarea de piata sau de suprafata ?
.
Iar acea filiatie fata de bunic costa mult ?
Suntem 9 mostenitori ..
Notarul la care am fost cred ca si-a dat seama ca e scump sau complicat de rezolvat si ne cam plimba de colo colo.
.


Mostenire cu bucluc.
Proprietar in Titlul de Proprietate din 1995
Pe acest titlu de proprietate este o casa + intravilan si un teren extravilan.
In urma defunctului din Titlu de Proprietate au rezultat 3 mostenitori + sotia
In urma decesului sotiei, copii dezbat succesiunea si obtin certificat de mostenitor in anul 2009.
Mostenitorii au dezbatut succesiunea, au devenit mostenitori si au facut un antecontract pentru extravilan.
Mostenitorii au decedat si antecontractul a expirat in 2012.
Cel care are antecontractul lucreaza terenul, este un agricultor statoinic.
Mostenitorii mostenitorilor din 2019 nu pot vinde terenul pentru ca nu au carte funciara si nici titlul de proprietate in origiinal.
Notarul spune ca nu se poate face vanzarea si nici dezbaterea mostenirii daca terenul si casa nu au cadastru si intabulare si ca trebuie modificat titlul de proprietate.
Ce trebuie facut si unde trebuie alergat ?
Sa incercam la alt notar ?
Răspuns la discuția Ce inseamna impozit exigibil ?
Asa este si la mine, un contract de superficie si pentru termeni specifici atasez un paragraf din contract :
"Proprietarul acorda .......lui X-ulescu...... dreptul exclusiv de superficie asupra Terenului in vederea instalarii, dezvoltarii, exploatarii, si mentinerii Proiectului incepand cu data semnarii prezentului Contract."

Ma aleg cu ceva banuti dupa acest contract sau o sa platesc impozite de ma usuca // si o sa fiu nevoita sa renunt ?

Răspuns la discuția Ce inseamna impozit exigibil ?
Multumesc pentru raspuns Dle Mihalache. Sa inteleg ca trebuie sa platesc 16 % impozit aferent acelei sume ?
Buna Ziua, ma numesc Loredana, sunt din Constanta si am si eu o nelamurire in legatura cu termenii specifici ai unui contract de superficie.

Am marea rugaminte sa ma lamuriti cum interpretez urmatoarea fraza dintr-un Contract de superficie :

" Pentru a evita orice confuzie, Indemnizatia include toate taxele si impozitele exigibile in temeiul legislatiei in vigoare pe durata prezentului Contract platibile de catre Proprietar, incluzand fara limitare orice impozit pe venit aferent incheierii acestui Contract datorat de catre Proprietar sau a oricarui alt impozit decurgand din drepturile Proprietarului asupra Terenului."

Intrebari :

* Nu inteleg daca eu ca Proprietar platesc taxele aferente acestui contract sau firma care doreste sa inchirieze terenul de la mine ?

* Ce reprezinta aceste sume ? ( TVA - Impozit pe venit - Impozit global )

* Cat reprezinta aceste sume ?

Va multumesc pentru ajutor si va asigur de toata stima.
Loredana Costea