avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Activitate burundy17

Activitate burundy17

Salut,
Imi pare rau pentru pierderea ta.
In ceea ce priveste actele, chiar daca tu ai originalele, acestea pot fi eliberate din nou proprietarului de drept al masinii in duplicat, asa ca riscul ca aceasta sa fie deja vanduta altcuiva este foarte mare.
Daca "hotii" sunt si cred ca sunt diabolici, este posibil sa le fi dat pierdute inca de la vanzarea catre tine, iar in perioada de 60 de zile sa fi obtinut deja duplicatele, asa ca masina sa fie vanduta.
Acestea sunt doar speculatii, ideea este ca daca reusesti sa ii convingi pe cei de la politie ca masina ti-a fost furata, desi este cam greu, atunci cred ca exista solutii legale ca sa poata retine masina sau sa restrictioneze vanzarea/inmatricularea acesteia si practic sa faciliteze recuperarea de catre tine a masinii.
Atentie mare pe viitor, cand nu te pricepi personal, intreaba.
Chiar si cei care redacteaza actele auto ti -ar fi spus sa nu faci asta ;).

Pacat de sanatatea ta, banii nu merita efortul, poate cadourile si lucrurile personale.

Seara buna.
La multi ani.
Saluatre,

Pentru ca doar ce ne-am "jucat" sansa pentru examenul de anul acesta, si pentru ca unii dintre noi ( cei 91% ) au picat, in cazul in care ne mai dorim sa sustinem acest examen, putem discuta divesre aspecte de aici incolo.

In speranta unei organizari mai bune, eventual organizare facuta de alta institutie, sa ne dam cu presupusul despre urmatorul examen.

Răspuns la discuția Admitere barou 2014
cineva ? :) burundy17 a scris:

Salutare,

M-ar interesa sa stiu daca avem si pedepsele de invatat la disciplina "Drept Penal " .
Ma refer la cele din partea speciala - care, cat pentru fiecare infractiune .
Acum 3 ani imi aduc aminte ca nu erau pe lista, de aici vine si nedumerirea ;) .

Spor.


Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Salutare,

M-ar interesa sa stiu daca avem si pedepsele de invatat la disciplina "Drept Penal " .
Ma refer la cele din partea speciala - care, cat pentru fiecare infractiune .
Acum 3 ani imi aduc aminte ca nu erau pe lista, de aici vine si nedumerirea ;) .

Spor.
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Hello,

Diferenta de interpretare o face negatia din enunt ;) .

Poate indica cineva si site-ul pe care se presupune ca apar listele ?

Multumesc.

mrsmonik a scris:

absolventa3 a scris:

Cartile de teste ale lui Raducan sa luati editia a 5.a din 2014 a 4-a e de anul trecut atentie ... Sunt fff bune ... grele ... insa ceva CEVA ramane ...

Alta GRILA cu nelamuriri la NCPC
alta grila ... este gresita ori nu??
NCPC Voineag pg. 114 grila nr 467 ...
Prorogarea conventionala de competenta nu poate opera:
a. in materie de asig. atunci cand alegerea competentei s-a facut inainte de nasterea dr. de despagubire
b. in cazul in care competenta teritoriala a instantei care trebuie sa judece lititgiul este exclusiva
c. in alte procese decat cele privitoare la bunuri...
autorul spune a+c...
eu spun a+b...
in cod spune clar ca ....
art. 126
Părţile pot conveni în scris sau, în cazul litigiilor născute, şi prin declaraţie verbală în faţa instanţei ca procesele privitoare la bunuri şi la alte drepturi de care acestea pot să dispună să fie judecate de alte instanţe decât acelea care, potrivit legii, ar fi competente teritorial să le judece, în afară de cazul când această competenţă este exclusivă.
mai citeste o data, e dat raspunsul corect

Eu am sunat la barou, mi s-a admis dosarul, au zis ca o sa publice lista si pe pagina de internet




Răspuns la discuția Admitere barou 2014
mrsmonik a scris:

Pe mine m-a costat 40ron adeverinta de la medicul psihiatru (!). Am sunat la barou si au zis sa-mi completez cererea de examen dupa modelul din regulament. Adica nu au de gand sa puna la dispozitia candidatilor cererea la sediu. De preferinta dosarele sa fie tip plic.


Salutare,

Daca facem referire la Baroul Bucuresti, se gasesc cererile si la sediu.
Dosarele plic de asemenea se gasesc la xeroxul din apropiere.

PS. Am remarcat bunavointa doamnelor care se ocupa de inscriere, aveti tot suportul din partea lor.

;)
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
TheCOUNT a scris:

Bună seara , o mică întrebare pt cei care s au înscris , cumva se mai percepe o taxă în plus faţă de cea de 800 de lei ??? vreau să răspundă doar cei care s au înscris, sau care au mai dat anul trecut.


Salutare theCOUNT,

Eu m-am inscris luni, in afara de taxa de 800 lei nimic altceva sub forma de taxa.

Pentru cei care au nevoie de Certificat de la Psihiatrie recomand Policlinica Iancului - 30 lei + timbru fiscal.

Spor.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
? : Pentru contestatii ai terment 24 ore de la afisare. Daca se afisaza astazi de exemplu pe seara, dupa ora 18 cum pot face eu contestatie in conditiile in care trebuie sa achit si o suma de bani ? ( parca 100 lei -> bancile sunt inchise si imi trebuie dovada, )
Oare numai eu ma gandesc la asta ? :P
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
alexandra_a_i a scris:

La Bucuresti nu raspunde nimeni. Oricum se afiseaza toate in acelasi timp pe site..


La Bucuresti sunt ocupati cu "corectatul" :))

Oricum si atunci cand dau termene nu le pot respecta, cu atat mai mult atunci cand nu dau niciun termen ....
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
S-ar putea sa ne aflam nota dintr-o speta :)))