avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate gabi.gabriela58@yahoo.com

Activitate gabi.gabriela58@yahoo.com

Am mai revenit cu acest subiect in legatura cu contractul de prestari de servicii pe perioada determinata. In urma discutiilor cu d-voastra reiesea ca unitatea trebuie sa vireze 0,85% ptr concedii medicale. Am cerut la intreprindere ce se retine si situatia se prezinta astfel: unitatea a retinut:10,5%,5,5%.0,5%,16% de la salariat si a virat 20,8%,5,2%,0.5%,0,15% si 0,85%. Ma intreb in acest caz de ce nu se plateste concediul medical? Sau poate sa merg la Casa de asigurari de sanatate sa vad daca plateste ea. Dupa mine aceste concedii medicale trebuiesc asumate de cineva. Va multumesc frumos.
Răspuns la discuția concediu medical
Mii de multumiri domnule Tudor Valeriu. Asa am sa fac. Trebuie sa existe o solutie ptr cazuri fortuite. Multumesc frumos.
Răspuns la discuția concediu medical
Va multumesc mult ptr acesta informatie,dar va intreb in acest caz eu nu pot incheia un contract cu casa de asigurari de sanatate ptr a plati cota de 0,85%? Sau poate pot sa platesc ca persoana fizica toate aceste sume adica cei 5,5% si 0,85% pentru concedii si indemnizatii. Adica sa fac o asigurare din nou cu Casa de Sanatate.
Am mai scris pe marginea acestui subiect.Sotul meu a fost incadrat la Directia de statistica in perioada decembrie 2011 si august 2012 cu contract de munca pe perioada determinata. Din 1 septembrie 2012 si pana in decembrie 2012 are contract de prestari servicii. In 14 septembrie si pina pe 17 octombrie are concediu medical in urma unei biopsii facuta la gat. Am mers la Directie si au spus ca nu platesc concediile medicale. In urma biopsiei s-ar putea sa aibe o afectiune grava avand in continuate nevoie de aceste concedii medicale. Am mers la Casa de Sanatate si este inregistrat ca salariat in baza de date drept ptr care am si vizat adeverinta de salariat care spune ca are calitatea de salariat , sa virat si retinut lunar contributia ptr asigurarile de sanatate potrivit Legii 95/2006,privind reforma in domeniul sanatatii cu modificarile si completarile in viguare.Nu m-am lasat si am mers cu contractul incheiat la juristul de la Directia muncii iar dumnealui mi-a spus ca in baza acestui contract beneficiaza de toate drepturile. Ptr a fi mai explicita va relatez cum suna acest contract:Contract de prestari servicii privind activitatea de procesare si validare a datelor de RPL 2011 cu nr... din... incheiat in temeiul art 1166 si urmat de Codul Civil. La capitolul Beneficiarul srviciilor spune printre altele ca unitatea se obliga sa calculeze,sa retina si sa vireze impozitul si contributiile sociale in conformitate cu prevederile Codului Fiscal,ptr activitatile dependente. Acum la sfarsitul lunii am cerut sa i se dea toate opririle facute din brut. Va rog sa-mi dati o solutie,nu stiu daca ei refuza sa plateasca CM,poate merg la Casa de Sanatate sa inchei un contract cu ei,chiar nu stiu ce posibilitate exista Este strigator la cer ca in societatea noastra un om plateste impozite timp de 35 ani si atunci cand are nevoie i se refuza.Va multumesc frumos.
Răspuns la discuția Concediu medical
Va multumesc frumos ptr informatii si ptr prompitudine.Am sa ma informez daca este acest caz.
Răspuns la discuția Concediu medical
Chiar nu stiu,asa au spus cei de la personal. Cred ca nu este corect atata timp cand opresc impozit CAS ,somaj...
Lucrez cu contract de prestari de servicii pe perioada determinata, unitatea mi-a inmanat adeverinta ca a virat CAS-ul cu OP...,adeverinta data pe 9-08-2012 valabila 3 luni. In data de 14-09-2012 voi fi internat in spital. Intrebarea mea este daca certificatul medical va fi platit?
Am lucrat 8 luni cu contract de munca pe perioda determinata,urmeaza sa lucrez inca 4 luni pe prestari servicii pe perioada determinata.In aceste conditii s-ar face 1 an, intrebarea mea este pot sa beneficiez de somaj? Va multumesc frumos!
Sunt pensionata pe caz medical gr 2 si as dori sa intreb daca ma pot incadra pentru patru luni cu contract pe perioada determinata pe prestari de servicii.Daca se poate sa-mi spune-ti daca acesta perioada se pune la vechimea i munca. Va multumesc frumos.