avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate relimota@yahoo.com

Activitate relimota@yahoo.com

as dori sa stiu daca o persoana de 56 ani , care are lucrat 34 ani in grupa III, are decizie de pensionare anticipata ,dar nu a beneficiat de ea, n-a pus-o in aplicare, a trait de la virsta de 3 luni in baia mare , poate solicita recalcularea pensiei in mai 2012 in baza amndamentului din art 65 alin(5) din legea 263/2010- adica de reducerea virstei de pensionare cu 2 ani fara penalizare? astept raspuns pe relimota@yahoo.com ,daca se poate, multumesc.
Mi s-a gresit inscrierea in cartea de munca in perioada 01.04.2000-01.01.2001, in sensul ca nu a fost cumulat salarul de baza cu sporul de vechime ,salarul de merit si indemnizatia de conducere, lucru care ma afecteaza la calculul pensiei ,de asemenea in aprilie 2002 mi s-a inscris in declaratia de CAS doar jumatate salarul desi nu am avut nici concediu medical nici concediu fara salar , cum pot fi corectate aceste erori ? astept raspuns pe relimota@yahoo.com .
Multumesc anticipat.
cit timp mai poate muncii, legal , un salariat caruia i-a sosit decizia de pensionare?