avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Activitate cri.sta

Activitate cri.sta

Buna seara!
Revin cu o noua rugaminte de a ma ajuta cu sfaturi, pareri, idei.
Firma de la care am masina isi schimbase - din decembrie 2009, iar eu nu stiam -denumirea. De putin timp, firma de leasing a reziliat contractele (pentru ca erau mai multe cu rate neplatite) cu firma de la care am luat masina. Proprietarul firmei care mi-a "vandut" masina m-a asigurat (prin sms) ca nu a stiut de reziliere si ca va rezolva cumva situatia, astfel incat sa devin proprietara de drept a masinii. Credeti ca mai poate face ceva sau doar continua sa ma duca de nas? Dat fiind ca pana acum nu am initiat nicio actiune legala, ce as putea face in situatia in care ma aflu?
Mentionez ca ma deprima ideea unui proces care sa treneze ani de zile, in care sa cheltuiesc nervi, timp si bani si la sfarsitul caruia Dumnezeu stie daca mi-as recupera banii.

Va multumesc frumos!

Am uitat sa va spun ca pentru suma platita de mine pentru masina nu am primit nicio chitanta. Ma ajuta cu ceva?
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
As mai adauga ca nu e vorba de un contract de cedare a leasing-ului, obiectul contractului fiind vanzarea autoturismului. Am presupus ca faptul ca "vanzatorul" se obliga sa predea in 30 de zile actele necesare inmatricularii m-ar putea ajuta in demersurile mele.
In cazul in care in contract este mentionat faptul ca masina este (la data contractului) proprietatea firmei de leasing il mai pot acuza pe patronul firmei pentru inselaciune? (Nu am fost de rea-credinta, ci intelegeam ca din banii platiti de mine va achita leasing-ul in cele 30 de zile mai-sus mentionate, pentru a putea incheia contractul de vanzare-cumparare).
Multumesc inca o data!
Buna ziua!
Ma poate ajuta cineva cu lamuriri privind situatia pe care o expun mai jos?

In luna mai 2009 am cumparat o masina second hand de la o firma, platind in doua rate (13 aprilie si 6 mai). Firma avea masina luata in leasing si am incheiat un antecontract in care se mentiona ca in 30 de zile de la semnarea actului sa-mi fie inmanate si actele (cartea de identitate) pentru a putea inmatricula masina pe numele meu. Ulterior m-au amanat invocand faptul ca au mai multe leasing-uri de achitat. In luna mai 2010 am constatat la masina doua avarii (cadru motor rupt si punte spate stramba) despre care angajatii Renault au spus ca sunt cauzate de un accident puternic. Am platit inlocuirea cadrului. Am luat legatura cu patronul firmei de la care am luat masina pentru a recupera banii, deoarece accidentul trebuie sa se fi produs anterior datei de la care am intrat in posesia ei (eu nu am avut niciun accident cu masina). Am solicitat si actele masinii. Mi s-a raspuns ca nu pot dovedi ca avariile masinii sunt anterioare preluarii masinii, iar ca actele (pe care trebuia sa le primesc in 6 iunie 2009) le voi primi in septembrie 2010, dupa achitarea leasing-ului. De asemenea, patronul s-a oferit sa imi plateasca candva in toamna 2010 jumatate din costul reparatiilor, pentru ca, desi nu poate fi “obligat legal” la acest lucru, se simte “oarecum responsabil”, pentru ca masina a fost a firmei sale. Intrebarile mele sunt urmatoarele: cum trebuie sa procedez pentru a intra in posesia actelor masinii (pentru inmatriculare) si daca imi pot recupera banii dati pe reparatii (intentionez sa inlocuiesc si puntea spate). Mentionez ca in antecontractul incheiat se specifica “daunele aparute SI constatate dupa predarea masinii vor fi imputate cumparatorului” si ca eu nu am facut o inspectie tehnica a masinii la preluare.

Cu speranta ca ma veti sfatui ce sa fac, va multumesc.