avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Activitate dima alexandru

Activitate dima alexandru

I-mi puteti spune va rog care este perioada maxima pentru plata unei daunei totale auto RCA . Au trecut 45 de zile de cand am semnat acordul cu asiguratorul si inca nimic . Va multumesc !
Cum sa o repar daca sevice-ul cere pentru reparatie 17.000 lei , iar asigurarea da 12.000 ? Sa pun eu diferenta ? .....Am fost si am semnat cu asiguratorul , nu el este de vina . In final : valoare dauna 2200 euro + valoare epava 500 euro - manopera service si tractare auto 200 euro = 2.500 euro . Intrebare : ce masina cumpar eu la banii astia , sa fie din 2000 si sa aiba 173.000 km la bord , eventual sa scrie si Volvo pe ea ? Eu cred ca legislatia este gresita , 15.000 km/an este putin , ar trebui sa se tina cont si de starea masinii nu numai de kilometraj .
Mai am o intrebare : cine plateste tractarea autoturismului de la locul accidentului la service si manopera la dezmembrarea partilor avariate ale masinii pentru constatarea avariei ?
De ce nu intra in starea medie , tinand cont de starea buna a autoturismului si de diferenta mica de kilometri in plus ? Cum se calculeaza valoarea reala ? Am vazut in calculul inspectorului de daune ca a folosit diferenta de kilometrii in plus ca sa treaca autoturismul la satisfacator precum si in calculul valorii . Si nu mai inteleg de ce asiguratorul RCA ofera la sevice suma de 12.000 lei pentru reparatie , iar mie 9.318 lei .
Am fost implicat intr-un accident rutier cu dauna totala pentru masina .
Valoare de reparatie service 17.000 lei , masina avand 10 ani valoarea ei depaseste valoarea de reparatie . Am fost la asigurator iar acesta da o despagubire in valoare de 9.318 lei + epava , incadrand autoturismul la satisfacator .
Date despre masina : Volvo S40 TD / 2000 pret catalog 19.900 euro / masina arata inainte de accident bine , fara rugina , fara defectiuni , interior bun , cauciucu bune si un kilometraj la bord de 174.000. De ce asiguratorul da mai putin de 15 % din valoarea de catalog a masinii ? Este corect calculul lui ?