avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate lavi_i

Activitate lavi_i

Buna ziua,

Am contestat la ANAF repartizarea inegala (in 3 transe trimestriale in loc de 4 transe trimestriale pe parcursul anului 2015) la plata a platilor anticipate CASS pt venituri din cedarea folosintei bunurilor.

ANAF mi-a raspuns "pe langa subiectul" pe care eu l-am contestat, cu referire la un OPANAF 937/2013 care nu exista niciunde pe internet, nici macar pe site-ul ANAF la sectiunea OPANAF si tragand astfel concluzia ca nu este intemeiata contestatia mea, desi in Codul Fiscal la art. 296^24, alin (4) scrie negru pe alb ca am dreptate si ca platile trebuiau repartizate LA PLATA in 4 transe trimestriale egale.

Mentionez doar pentru umorul negru un detaliu din raspunsul ANAF: responsabil pt repartizarea pe doar 3 trimestre a platilor este conform raspunsului ANAF .... calculatorul.

Unde, cum si in ce termen pot contesta acest raspuns primit astazi de la ANAF si care este un abuz flagrant ?

Multumesc,
Buna ziua,
In urma cu cateva zile am vandut un apartament care face parte dintr-un bloc care are o Asociatie de Proprietari. Am cerut Presedintelui Asociatiei sa imi elibereze adeverinta pt notar ref. la plata la zi a obligatiilor si am cerut ca in adeverinta sa fie expres mentionat si fondul de rulment. Presedintele mi-a spus ca la noi in bloc nu exista deloc "fond de rulment" ci numai "fond de reparatii". Pe adeverinta a fost mentionat acest fond de reparatii aferent apartamentului meu, in suma de peste 2000 lei, care conform adeverintei se afla intr-un depozit la banca, dar cu mentiunea ca acesta nu imi poate fi restituit, fara a mi se explica de ce nu imi poate fi restituit. Mentionez ca 100% din acest fond de reparatii este constituit prin contributiile mele lunare, neexistind niciun fel de venituri comune (NU avem deloc reclame, inchieriere fatada sau alte venituri din exploatarea spatiilor comune).
In plus, noul proprietar care a cumparat aprtamentul de la mine a cerut sa mentionam in contractul de vanzare-cumparare ca nu preia niciun fond de rulment sau reparatii de la mine si ca in consecinta nu imi plateste nicio astfel de suma, urmand ca eu sa imi recuperez orice fonduri constituite prin contributiile mele de la Asociatia de Proprietari.
Am cerut Asociatiei de Proprietari restituirea fondului de rulment si a fondului de reparatii neutilizat si aflat in depozitul bancar (nu avem in curs nicio reparatie la bloc), insa Asociatia nici macar nu imi raspunde la solicitare, ma ignora cu desavarsire.
Va solicit sprjinul pentru a afla ce demersuri trebuie sa fac pentru a-mi recupera fondurile de la Asociatia de Proprietari.
Va multumesc pentru ajutor !
Cu stima,