avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate Maarria35

Activitate Maarria35

Răspuns la discuția Raportul de expertiza
Va multumesc foarte mult pt raspuns.Cererea a depus/o mama mea si i s/a spus ca in 4/5 zile sa mearga sa le ridice,iar cand a mers i s-a spus verbal ca nu se mai gasesc.Sunt sigura ca trebuie sa se gaseasca undeva Decretul prin care mi-a fost expr. terenul ,dar cum doamnele de la CF cunosc primarul orasului unde locuiesc parintii, sigur de aceea si raspunsul a fost .......
Oricum va multumesc foarte mult si va doresc o dumineca placuta.
Răspuns la discuția Raportul de expertiza
Multumesc pt raspunsurile dvs.,insa tin sa mentionez ca am facut cerere pt a primi copiile cu acest Decret si mi s-a spus verbal ca nu se mai gasesc.Ce pot face?
Buna ziua,iata ca din nou am nevoie de ajutorul dvs.Am doua intrebari:
1 Ce pot face in cazul cand nu sunt de acord cu expertul numit de catre judecatoare?
2 Am depus o cerere la CF pt a primi si eu copii dupa Legea de expropiere nr. 95/1978 (lege prin care mi-a fost expr. un teren intrav.) si mi se spune verbal ca nu imi poate elibera asa ceva deoarece nu se mai gasesc.Ce pot face?
Mentionez ca eu am cautat aceasta lege de expr si no o gasesc nicaieri,daca o gasiti sau stiti dvs. ceva despre aceasta lege va rog insisten trimitetimi-o si mie.
Va multumesc si va doresc o zi placuta.
Răspuns la discuția casatorie in germania
Daca aveti rude acolo,rugatii sa mearga la primaria de acolo pt a se interesa exact de ce acte aveti nevoie ,pt ca in Germania legile difera de la un Land la altul.
Răspuns la discuția Redobandirea unui teren
Va multumesc tuturor pt raspunsurile primite,insa pana in prezent nu am facut nici o notificare.Abia acum am luat legatura cu un Av. ,dar mi-am dat seama ca" merge pe un drum gresit "spunandu-mi ca merge pe uzucapine.De aceea ve-am cerut si dvs. parerile.Sincera sa fiu nu stiu ce sa fac ,dar as dori macar partea neafectata de constructii sa imi revina din nou in posesie.
Oricum va multumesc si daca mai aveti vre-o idee sa mi-o spuneti.
Va doresc o zi placuta.
Răspuns la discuția Redobandirea unui teren
Din pacate nu am depus nici o notificare pana in prezent,insa am o nedumerire totusi ,de aceea am apelat si pe acest forum.Eu am luat legatura cu un av si mi-a spus ca se poate redobandi mergand pe uzucapiune.Spunandu-mi acest lucru eu merg cu gandul ca doreste doar sa incaseze banii ,sau gresesc...
Chiar nu mai exista o alta posibilitate?
Oricum va multumesc foarte mult pt raspuns si va doresc o seara placuta.
Va rog sa imi spuneti daca as putea redobandi un teren ce a apartinut familiei ,dar care a fost expropriat prin Decretul nr. 95/1978(in acest Decret se specifica cu totul altceva).Este vorba despre o supr. de teren intrav. de 2968mp,care a fost exprop. prin Decretul sus amintit si transcris in favoarea Statului Roman.
Primaria concesioneaza o parte din supr. unor pers fizice pt ridicare de garaje ,iar pe restul supr. doreste in acest an sa construiasca blocuri.
Intrebarile mele sunt:
-pot redobandi intraga suprafata de teren inapoi ,iar cei ce si-au constr. garaje sa-mi plateasca chirie,sau macar partea care nu este afectata de constructii???
Bineinteles ca pe mine ma intereseaza intreaga suprafata,dar nu stiu cum as putea intra in posesie.
V a rog lamuriti-ma si daca se poate face ceva , ce??
Va multumesc si va doresc o zi placuta.
Răspuns la discuția termen de judecata
Va multumesc mult pentru raspuns si va doresc un sfarsit de saptamana placut.
Doresc sa deschid un proces pt redobandirea unui teren,insa mi s-a comunicat ca daca inregistrez acum dosarul voi primi termen doar prin Iunie/Iulie.Lamuriti-ma si pe mine de ce?
Va multumesc
Răspuns la discuția sfaturi in acest caz,va rog
Unde vrei mai exact sa te stabilesti in Spania?