avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate costyciucu

Activitate costyciucu

Buna ziua ,in urma cu ceva timp am produs un accident rutier am lovit un autoturism din spate i-am crăpat bara când sa fac amiabila am realizat că aveam asigurarea expirata.Autoturismul in cauză are asigurare casco ,Au dus-o la service pentru schimbare bara au trecut deja 10 zile timp in care șoferului i sa dat mașina la schimb .din câte știu trebuie să plătesc atât paguba cât și mașina de schimb .Cred că cei de la service trag de timp ,va rog să-mi spuneți cum sa procedez mai departe pentru a nu plăti costuri nejustificate, mulțumesc!
Scuze,către vanzator

raluk0207 a scris:

am achitat toată suma catre cumpărător


Cum adică?

Anulare,reziliere contract de vânzare cumparare ,buna ziua,de curând am cumpărat un teren,acum aproximativ un an am făcut antecontract de vânzare cumparare prin notariat am achitat toată suma catre cumpărător,cumpărătorul fiind în vârstă am convenit să faca o procura copilului meu pentru a rezolva cu restul de acte cadastru vânzarea cumpărare respectivului teren .Acum o lună am ieșit cadastrul, am făcut actele de vânzare cumparare a terenului,aștept doar intabularea.Mai poate contesta,anula vechiul proprietar acest contract? Mulțumesc!
Buna ziua,va rog să-mi spuneti cum sa procedez și care este cea mai simpla metoda .doresc sa construiesc un gard între mine și vecinul meu ,mai exact să-l mut după vechiul amplasament cu 2 metri pe proprietatea acestuia , menționez că acesta este de acord verbal ,dar ca sa fiu acoperit legal ne este suficient,exista un acord scris ,ceva care sa nu mai trebuiască să fac acte de vânzare -cumparare, mulțumesc!
Discuție Uzucapiunea
Buna ziua, dețin un teren plus casa că moștenire de la părinții mei,in fața proprietăți mele sa afla un teren de aproximativ 650 mp din 900 mp cat a avut inițial deoarece în anul 1995 proprietarul terenului (acum decedat care are și moștenitori fara succesiune dezbătută)a împărțit terenul familiei mele și vecinului nostru ,pe suprafața de 650 mp este plantata vie și este întreținut de familia mea de aprox 50 de ani care este procedura și dacă am șanse să devin proprietar pe acest teren , mulțumesc anticipat!
Răspuns la discuția probleme cu drumul de acces
acest drum permitea accesul la locuinta mea dar si la locuinta unui vecin care se invecineaza cu mine la vest , care in acest moment are drum de acces pe care la primit de la primarie
Răspuns la discuția probleme cu drumul de acces
dupa cum spuneam vecinul din stanga in titlul de proprietate se invecineaza cu mine la est .la est fiind acest drum.Din titlul meu de proprietate nu se mai intelege nimic vecinii de la curti si alte constructii sunt de fapt vecinii de la arabil si invers.acelasi lucru se intampla si cu suprafetele,.
buna seara revin cu subiectul legat de drumul de acces catre casa ,drumul de acces este de 33 ml lungime 5ml latime cu vecini la stanga si la dreapta ambi cu iesire la strada principala,proprietatea mea se afla in capatul drumului si in spatele vecinului din stanga. Din titlul de proprietate al vecinului din stanga drumului reiese ca se invecineaza la nord si la est cu mine,la est fiind drumul,din titlul de propprietate al vecinului dni dreapta reiese ca la vest se invecineaza tot cu mine la vest fiind drumul de acces plus 40 ml din proprietatea mea.din titlul meu de proprietate reiese ca ma invecinez la sud cu vecinul din stanga si nu se face nici o referirela drumul de acces.Drumul de care va vorbesc nu este prins in puz ca fiind drum public.Problema este urmatoarea ,vecinul din dreapta drumului spune ca are si el dreptul la acest drum si mia blocat accesul catre casa cu diverse materiale ,lam rugat sa le ia de acolo sa pot intra cu auto in curte si a zis ca el face ce vrea pe acest drum ca are si el dreptul la drum mai mult toata apa menajera este deversata direct in drum .Cum sa procedez unde trebuie sa ma adresez pentu rezolvarea acestor probleme privind acest drum a cui proprietate este am fost la primarie si au spus ca nu este de competenta lor sa rezolve aceasta problema.
Buna ziua ,am o ulita de acces catre proprietatea mea cu lungimea de 33 ml si latimea de 5 ml cu vecini la stanga si la dreapta ulitei care au iesire catre drumul principal.unul dintre vecini respectiv cel din dreapta parchaaza masinile vecinilor facand ulita impracticabila spunand ca are si el dreptul la aceasta ulita.Vreau sa administrez aceasta ulita sa pot turna asfalt pt acces cu masina sa plantez flori, in acest moment este doar namol si urme de masini
Discuție Drum de acces
Buna ziua ,am o ulita de acces catre proprietatea mea cu lungimea de 33 ml si latimea de 5 ml cu vecini la stanga si la dreapta ulitei care au iesire catre drumul principal.unul dintre vecini respectiv cel din dreapta parchaaza masinile vecinilor facand ulita impracticabila spunand ca are si el dreptul la aceasta ulita.Vreau sa administrez aceasta ulita sa pot turna asfalt pt acces cu masina sa plantez flori, in acest moment este doar namol si urme de masini