avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate sor3lla

Activitate sor3lla

Răspuns la discuția Impartire apartament prin divort
Antecontractul de v-c este doar pe numele meu, banii au fost in numerar dati de cate mama vanzatorilor, banii au provenit din vanzarea de catre mama a unui apartament proprietatea ei. Iar declaratia este redactata astfel "subsemnata......dom... am luat la cunoastina si recunos donatia facuta de mama mea ..... fratelui meu..... cu privire la apartamentul situat in..... . De asemena recunosc faptul ca mama mea ..... mi'a dat suma de bani necesara cumpararii ap situat in loc.... si ca nu am sa am niciodata prentetii asupra apartamentului care a fost donat fratelui meu...
Răspuns la discuția Impartire apartament prin divort
Am declaratia notariala pe care am dat'o....cand fratele meu si'a vandut apartamentul primit prin donatie tot de la mama in care se specifica ca ea mi'a dat banii pentru cumpararea apartamentului in care locuiesc...
In 2011 am cumparat un apartament pentru care mama mi'a dat toti banii incusiv pentru amenajarea lui... tin sa mentionez ca sunt casatorita din 2009....in 2012 cand fratele meu si'a vandut apartamentul primit tot prin donatie am fost chemata la notar sa dau o declaratie cum ca nu am nici o pretentie asupra apartamentului sau pentru ca eu am primit in schimb banii pentru apartamentul in care locuiesc . In toti acesti ani eu impreuna cu sotul meu nu am adus nici o imbunatatire in plus apartamentului ...acum in prag de divort imi cere sa vand apartamentul in care locuiesc cu cei 2 copii ai nostrii si sa'i dau suma de 10000 de euro pentru ca...considra ca ii merita...ne interesand'ul daca eu pot cumpara alta proprietate in care sa locuiesc cu copiii ....sau sa mergem in tribunal si sa ceara 50 % din apartament....legal cat poate sa primeasca din apartament avand in vedere ca noi ca si sot si sotie nu am avut nici un aport propriu ?
buna seara...poate ma puteti ajuta cu un raspuns.....acum 2 sapt am primit o scrisoare de la anaf cu insintare de proprire pe conturi si salar pentru sume de recuperat necuvenite. ma duc la ei sa vad despre ce este vorba si imi spun ca a fost emisa de catre directia muncii....deci ma deplasez in cealalta directie.ajung la directia muncii si mi se spune ca in anul 2009 cand am intrat in concediu de crestere a copilului mi s'a suspendat contractul de munca cu data de 11.05 dar ca atunci cand a fost depusa declaratia de cate contabila am figurat din gresala cu 20 de zile lucrate in loc de 5 zile...desi salariul mi'a fost calculat corect pe statul de plata primind suma de 150 de lei. imi spun de la directia muncii sa se faca o rectificativa de catre firma si se remediaza problema, se depunde declaratia rectificativa si sunt trimisa intr'un birou unde mi se explica nu prea elegant ca pe doamna de acolo nu o intereseaza...ca dosarul deja a fost trimis la finante si ca sunt buna de plata....dar eu nu am incasat nici un ban in plus iar acuma trebuie sa platesc 407 lei pentru ceva ce nu sunt datoare...acuma in baza de date nu mai apar decat cu cele 5 zile lucrate.....iar de la finante mi s'a spus ca imi trebuie o hartie de la directia muncii ca sa'mi ridica proprirea ......dar doamna amabila a spus ca asa ceva nu este posibil desi a fost o gresala de operare ...asteptam sa vad cum e cu amnistia fiscala promisa de Ponta.....dar nu stiu sunt obligata sa platesc acuma pentru ceva ce nu am primit si de care nu m'am folosit?
chiar daca masina este imatriculata in spania si asigurarea este facuta tot acolo?
buna ziua....revin....da intradevar sotului meu i se intocmeste dosar penal....masina cu care circula este pe numele varului lui la fel si asigurarea...deci cel mai probabil cum am si spus sotul meu se obliga sa'i repare masina...in primul rand ne'a cerut suma de 4000 de euro... apoi 3000 de euro ...apoi sa'i cumparam o alta masina ...apoi sa'i dam o alta masina in schimb pana i se repata masina. masina lovita este avariata la roata ce era virata maxim spre strada si din soc a lovit un gard si este avariat spoilerul din spate....el pretinde ca in acest caz este dauna totala.... iar serviceul auto unde doreste sa fie reparat masina este inchis pana in 5 august.....noi l'am rugat sa gasim alt service pentru ca pana se deschide cel inchis masina ar putea fi reparata...piesele cumparate pe facura pe numele sotului la fel si manopera.... sau sa ne dea in scris ca nu doreste efectuarea reparatiei numai in acel loc....si atunci asteptam pentru ca el doreste acest lucru
ca sa nu se mai judece cu asiguratorul...sotul meu a spus ca plateste el reparatia masinii.... masina lovita nu se afla in trafic.... si de aceea vroiam sa stiu daca este stipulat undeva ca noi trebuie sa'o oferim o masina sau sa'i dam o anumita suma de bani...problema mai este ca si serviceul auto unde doreste sa fie reparata masina este inchis pana in 4 august....deoarece sunt plecati in concediu..... si nu inteleg de ce nu se poate alege alt service unde sa se repare masina
buna dimineata....a fost la avocat...si pe mine ma interesa daca are dreptul cel a carui masina a fost lovita...sa ceara o alta masina in schimb pana este reparata a lui.....sau cei 3000 de euro ca sa nu'l dea in tribunal.....din moment ce sotul a marturisit si decarat ca suporta el reparatiile masinii avariate....
buna dimineata.... sotul meu a lovit o masina parcata in roata.....roata fiind virata inspre sosea.... consumase alcool.....si stim repercursiunile.... masina condusa de sotul meu este imatriculata in spania....au chemat politia...sotul meu a fot dus la recoltare de probe... marti se intalnesc la politie amandoua partile...sotul meu a declarat si este de acord sa plateasca reparatia masinii.....doar ca acuma proprietarul masinii lovite ne cere o alta masina in schimb pana i se repara masina sau suma de 3000 de euro pentru a nu face plangere inpotriva sotului...nu stiu daca este un temei legal sa ceara asa ceva.... oricum suma aceasta nu o avem.....dar eu am o masina proprietatea mea..... dar cum sa o dau cuiva ???? poate gresesc.... nici nu stiu ce sa fac.....ma gandesc daca dupa ce se repara masina eu nu mai imi recuperez masina.....sau o distruge.... nu stiu daca poate sa aiba pretentia la o alta masina....
multumesc mult pentru raspunsuri ....dar e mult prea complicata treaba sa investesti bani si nervi in ea.... mai bine cautam altceva.....pt ca am luat legatura cu Ana si ea nici nu mai stie nimic.... ba ca a stat acolo.... ba ca nu a fost acolo in viata ei si nici nu cunoaste pe nimeni in partea aceea...