avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate monalisa2010

Activitate monalisa2010

Răspuns la discuția redobandire post sef birou SPCLEP
Si daca ar fii sa ne luamdupaart.100 din Legea 188>
(4) Reducerea unui post este justificata daca atributiile aferente acestuia se modifica in proportie de peste 50% sau daca sunt modificate conditiile specifice de ocupare a postului respectiv, referitoare la studii.
(5) In cazul reorganizarii activitatii prin reducerea posturilor, autoritatea sau institutia publica nu poate infiinta posturi similare celor desfiintate pentru o perioada de un an de la data reorganizarii."
Nu stiu daca mai pot salva ceva consilierii locali.STIE CINEVA?:sorry:
Răspuns la discuția redobandire post sef birou SPCLEP
Exsta o problema si anume aceea ca nu mai sunt posturi de conducere vacante si atunci cum sa mai ajung pe postul de sef cand postul meu a fost desfiintat?Oare pot consilierii locali ,,sa-mi dea,,postul inapoi?#-o
Răspuns la discuția Reorganizare
Cititi anexa III,art.15,alin 2 din Legea cadru 330/2009.In urma reorganizarii trebuie sa reveniti la treapta 1,adica la functionar S 1/1.
Azi am primit si eu noua dispozitie privind numirea mea in functia de executie si mi sa comunicat- verbal- ca se va incerca o reorganizare a serviciului in urmatoarea sedinta de CL intrucat in primariile care nu depasesc la nr. total de functionari au dreptul ca din aparatul primarului sa suplimenteze posturile la SPCLEP.Am fost pusa sa semnez si o cerere prin care solicit sa ocup functia de executie vacanta disponibila,adica aceea de inspector.Desii vom fi din nou 6 nu voi mai avea postul de conducere intrucat acesta a fost redus prin OUG 63/2010.Oricum eu nu mai sunt dispusa sa efectuez munca patriotica.Boc mi-a luat 25% din salariu,institutia mi-a luat inca 25% sporul de conducere cand sau facut reorganizarile,deci am ramas cu 50% din salariu iar ei imi cer sa le conduc serviciul gratuit in asa fel incat ei sa nu aiba nici o grija ca si pana acum.Asta s-o creada ei...Intrebarea mea este ce sanse am la postul de sef birou in cazul in care in sedinta de CL se hotaraste suplimentarea serviciului cu un post de conducere si 1 de executie(acum suntem doar 4) ?
Ce se intampla daca refuz sa semnez dispozitia de eliberare din functie?In urma reorganizarii postul de sef serviciu SPCLEP a fost desfiintat.Dar,in urma radiogramelor primite de la DEPABDEP Bucuresti rezulta ca acest serviciu se poate reorganiza in primariile care se incadreaza in nr.de personal . Culmea ,primarul nostru refuza sa mai faca aceasta miscare de reconstituire a serviciului pe motiv ca mai bine delega personal din primarie cu 25-40% atributii de evidenta .Este legal daca exista posibilitatea de a avea un serviciu constituit sa refuzi sa-l infiintezi?Mai mult cine va coordona serviciul petru ca nu vrea nimeni sa faca pe seful dar sa nu fie platit pentru asta?
Răspuns la discuția Desfiintare post sef serviciu
In cazul dvs.este schimbata structura compartimentului si deci puteti fi incadrat doar ca functionar public cu pastrarea clasei si a treptei salariale.Daca au fost posturi vacante si au fost altii promovati pe posturi de conducere nu cred ca se poate decat prin concurs.Nu cred sa existe solutii de a ocupa o functie de conducere fara concurs.Poate ne spune cineva.Daca va ajuta cu ceva si eu sunt in aceeasi situatie.Trebuie sa va inscrieti la concurs ,daca se scot posturile la concurs si daca nu primesc altii raspunsurile la intrebari inainte,iar pana una alta acceptati ca sunteti un functionar.Stiu ca e greu dar cu timpul...orice rana se vindeca.Sanatosi sa fim!
Si daca,, unii ,,nu doresc sa revoce HCL ? Solicitam avizul ANFP si supunem din nou organigrama si statul de functii in CL ?:(
Multumesc!:)
Care este termenul limita? Si daca se reconstituie serviciile trebuie date din nou examene pentru postul de sef birou sau sef serviciu,posturi desfiintate in urma OUG 63/2010 pe care acum vor figura aceleasi persoane care ocupau acele posturi si inainte de aparitia ordonantei?
Multumesc!Si eu sunt in aceeasi situatie.Conform carei legi potem sa refuzam?Va dati seama ca primarul meu se bazeaza pe faptul ca am fost sef de serviciu pana la OUG 63 si stiu ce am de facut,mai ales ca nu a avut niciodata nici un fel de reclamatii,dar pur si simplu nu mai pot sa fac atatea,e prea mult si in curand am sa cedez nervos.X-(;)