avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate andrei.and

Activitate andrei.and

Răspuns la discuția Calcul concediu
Multumesc mult ....
Discuție Calcul concediu
buna seara

imi cer scuze de deranj ma puteti ajuta cu o problema ??? .. cu un calcul pentru concediu ... sa va explic am lucrat SC XXX SRL din data de 01.10.2011 pana in data de astazi 10.06.2014 ... la negru fara acte .. am hotarat sa plec si am cerut sa imi achite banii pe concediu care nu l-am avut de 2ani si 8luni !!! Am avut doar in 2011 5 zile si mi-a platit in rest nu am mai avut !!! Ca si salarizare am avut in felul urmator 2011 - 1600ron/luna * 2012 - 1600 ron/luna * 2013 - 1800 ron/luna * 2014 - 1800 ron/luna !!!! Acesta mi-a spus ca este de acord sa imi plateasca numai sa ii fac calculul si sa ii spun ce suma ar trebui sa imi dea !!!!! Se poate sa ma ajute cineva cu acest calcul ??
Buna ziua,
In data de 06.07.2013 am avut un accident in parcare am zgariat cu oglinda de pe partea stanga o usa la o alta masina, nu poate fi spus zgarietura plastic din oglinda mea se afla pe usa aceasta ieri am dat cu o carpa umeda si s-a sters nici nu e zgariata vopseaua ! Am asteptat sa apara propietarul care a venit foarte nervos si injurand mai avea putin se sarea la bataie eu incercand sa ii explic ca se rezolva totul mergand pe amiabil ! Nu am avut cu cine sa discut acesta fiind violent si am plecat mergand la politie unde am dat o declaratie despre cele intamplate! Ieri pe 17.07 am fost contact telefonic de catre un agent de politie sa ma prezint la politie! Pagubitul a fost si el si a declara a doua zi pe 07.07 accidentul la politie !! Am fost la politie agentul a intocmit un proces verbal si mi-a dat o amenda de 320 RON am fost de acord ca acesta sa primeasca copie de la RCA'ul meu sa isi repare masina lucru consemnat in p.v. !!!! Nu am vrut sa semnez p.v. astept sa il transmita prin posta !! As dori un model de contestatie !!!
Răspuns la discuția taxa auto
daca nu ai facut inca demersurile .. pot sa te ajut .. am trimis prin posta o adresa prin care le solicit inmatricularea fata taxa auto! cu confirmare de primire, in mod normal in termen de 30 de zile sunt obligati sa raspunda sunt cazuri cand raspund si cazuri in care nu se raspunde .. se formuleaza o cerere de chemare in judecata (va stau la dispozitie cu un model) prin care solicitati inmatricularea fara taxa! Preferabil fara avocat sau daca vreti avocat nu solicitati cheltuieli de judecata (taxa timbru, onorariu avocat ...) Va prezentati la proces daca este depusa intampinarea presedinta va da documentul il analizati si preferabil ii spuneti sa se judece si ce anume doriti dumneavoastra! Doresc inm. fara taxa auto pt. ca o consider nelegala conoform .... ! In caz de Actiunea este admisa se asteapata hotararea acasa, si in termen de 15 zile prefectura poate face recurs! In caz de nu se da castig de cauza se face recurs ...
Răspuns la discuția PROBLEME ASOCIATIE PROPIETARI
nu apartamentul are probleme ... ci locatarii blocului pentru ca nu exista asociatie ... exista doar in acte nu se ocupa nimeni de aceasta!! toate facturile sunt achitate la zi catre furnizori in afar de ce era datorat catre asociatie pentru efectiv nu ai unde sa platesti si nici nu tine nimeni cont de ce datorii ar fi
Răspuns la discuția PROBLEME ASOCIATIE PROPIETARI
Persoana care a preluat stampila nu este membru al comitetului si nu mai este decat un singur membru pe scara si acesta este plecat si nici nu vrea sa preia stampila! Nu a mi facut nimeni nici un calcul de anul trecut! Au facut un calcul anul trecut cei de la asocitia de propietari nr.1, apartamentul respectiv avand 1400 ron de dat desi nu a stat nimeni in apartament!! Dar pe ce baza a stampilat adeverinta pentru cei 6 care s-au racordat recent!! Daca preiau stampila de la ea si imi stampilez adeverinta!! Cine e tras la raspundere ?? Cel care a predat stampila in prima faza catre aceasta!! NU ESTE CURENT PE CASA SCARII, GAZUL ESTE TAIAT, APA ESTE TAIATA!! FEMEIE DE SERVICI NU ESTE! ADMINISTRATOR NU ESTE!! PRESEDINTE NU ESTE!! DOAR STAMPILA CARE ESTE LA CINEVA SI O PARTE DIN HARTII RAMASE PE LA ASOCIATIA DE PROPIETARI NR.1 CARE AU INCERCAT SA CALCULEZE DATORIILE!
Sa explic pe scurt! M-am mutat recent in apartamentul unei rude care este plecata din tara! Acolo am intampinat probleme!! Asociatia de propietari 96 s-a divizat in asociatiile de propietari 96, 1, 3 si respectiv 25! Bacau, str. 9Mai nr.25 sc G, apartinand avnd asociatie proprie asociatie de propietari nr 25!! De aceasta nu s-a ocupat nimeni cum trebuie erau datorii foarte mari s-a taiat curentul pe casa scarii, gazul si apa! O perioada au tinut evidenta la o alta asociatie aso. prop. nr.1 o perioada foarte scurta de cateva luni au facut ei niste calcule dupa care nu au mai vrut sa se ocupe!! Presedintele s-a mutat din acea scara si au predat la o persoana din Bacau doar stampila pe baza unui proces verbal si de atunci nu s-a mai ocupat nimeni pana in clipa de fata!! O parte s-au racordat separat la compania de apa, acest lucru am vrut sa il fac si eu dar acestia solicita o hartie de la ascotiatie cum ca nu am datorii!! Respectiva care are stampila nu vrea sa imi elibereze aceasta adeverinta desi a mai eliberat la 6 persoane acum 2 luni, pe motiv ca anul trecut cand au facut cei de la asociatia de propietari nr 1 calcul aprtamentul figura cu datorii!! Acest lucru se intampla si la cei 6 dar nu a mai contat!! Nimeni din scara nu vrea sa se infiinteze din nou asociatie si sa preia cineva stampila sa pot achita cumva acele datorii sa ma pot racorda la apa!!!! Cea cu stampila a zis ca imi da mie stampila pe baza de proces verbal !! Daca i-au stampila de la ea si imi stampilez adeverinta sa imi rezolv problema cu apa si distrug stampila se poate intampla ceva?? sau daca nu sa astept pana cand unul din locatari vrea stampila si sa se ocupe de asociatie si atunci sa platesc si eu datoriile!!! UN SFAT URGENT!!!