avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate loredana vatradornei

Activitate loredana vatradornei

va multumesc foarte mult!
loredana vatradornei a scris:

freeelis a scris:

1. Cum v-a incetat raportul de munca ? ... intrucat Codul Muncii interzice concedierea persoanelor pe durata CCC, cu exceptia concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

2. La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei - art.10 alin.7 din Legea nr.202/2002.


va multumesc...eu stiu ca din data de 1 oct a acestui an mi s-a desfacut contractul de munca!si mi s-a spus ca altfel nu pot intra in posesia indemnizatiei!



ERA VORBA DESPRE O DECIZIE DE SUSPENDARE ACONTRACTULUI,CEVA DE GENUL ASTA.
Buna ziua!am o nedumerire in ceea ce priveste reintoarcerea mea la locul de munca dupa incetarea concediului de crestere a copilului.din momentul in care am luat indemnizatia de crestere a copilului mi-a fost desfacut contractul de munca.intrebarea mea este:angajatorul este obligat sa ma primeasca inapoi dupa terminarea CCC?VA ROG MULT NU OCOLITI!VA MULTUMESC
Discuție divort
buna ziua!am si eu o intrebare pe care va rog sa nu o ocoliti!ce se intampla in caz de divort daca unul dintre soti este proprietarul unei societati comerciale iar societatea a fost infiintata in timpul casatoriei,celalalt sot nefiind asociat?ce drepturi are sotul neasociat in cazul de partaj?si ce se intampla daca sc are datorii?vor fi suportate de ambii soti sau doar de proprietar?va multumesc anticipat


Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
va multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
buna dimineata.eu pot afla daca banii pe concediu au fost virati in contul firmei la care lucrez?
va rog sa-mi raspundeti
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
va multumesc.asta inseamna ca pot sa imi depun dosarul cu incredere?
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
va multumesc.este valabil si pentru cel de sarcina si lahuzie sau doar pt cel medical?as mai avea o imntrebare.este obligatoriu ca eu sa imi iau obligatoriu 126 de zile de concediu inaintea depunerii dosarului pentru cresterea copilului?eu am doar 124.conteaza?
Buna ziua,va rog mult sa ma ajutati cu niste raspunsuri.la cat timp se aloca banii pe concediile medicale si cele de sarcina si lahuzie?
la inceputul lunii mai am avut concediu medical si incepand cu sfarsitul aceleiasi luni am inceput cel de sarcina si lahuzie si am concediu si in momentul de fata.este posibil ca angajatorul sa-i fi primit si sa nu-mi fi spus?
buna dimineata!am si eu o intrebare.incepand cu data de 1 a lunii mai eu am un an de angajare la firma unde lucrez si tot cu aceasta data ar trebui sa imi iau conediu prenatal.nu am beneficiat de concediu de odihna pe anul trecut.as putea sa imi iau concediul de odihna si apoi sa intru in prenatal sau in concediul de crestere al copilului?va rog sa imi raspundeti.