avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate MIKKKI

Activitate MIKKKI

buna ziua,
va rog sa imi spuneti cum procedez in urmatoarea situatie
am contract de agent cu o companie de asigurari dar am completat un formular de neplata a cas si contr pensie deoarece realizam venituri salariale pana la data de 1 aug
acum sunt in situatia de a nu avea job in urma demisiei si doresc sa stiu daca am obligatia de a anunta compania si de a completa un nou formular pt a mi se opri impreuna cu impozitul si celelalte contributii
faptul ca mi se vor opri acestea presupune automat ca realizez venit in luna respectiva dar ce se intampla in lunile in care venitul este zero?multumesc
Răspuns la discuția Cum pot beneficia de somaj?
VA MULTUMESC
SA INTELEG CA ACEST CTR PE PER DET POATE FI SI PE 1 LUNA?
EXISTA DURATA MINIMA/
sa inteleg ca cele 12 luni de cotizare la f de somaj trebuie in fie in cadrul celor 24 de luni de la data exp acestui nou ctr pe per det?
buna ziua,
va rog sa imi spuneti daca exista variante de a ma inscrie la somaj dat fiind ca in luna marie ac mi am dat demisia dupa 11 ani la aceeasi firma
inca nu am un nou ctr de munca
cum pot beneficia de somaj?
DACA POT EVIDENT
MULTUMESC MULT
buna ziua,
in urma cu 2 luni dupa 11 ani de munca in cadrul aceleasi societati din motive personale mi am dat demisia
de atunci caut in fiecare zi un job pe toate site-urile de munca dar as dori sa ma ajutati cu cateva sfaturi cum as putea extinde cautarea
nu doesc sa ajung sa regret ca am luat acea decizie in speta sunt dornica de munca de a invata lucruri noi plus foarte buna profesional in ceea ce imi propun sa fac
va multumesc
VA ROG IN RAZA UNDE RECLAMANTUL ISI ARE DOMICILIUL SAU SOCIETATEA SE DEPUNE CEREREA?
CUM REUSESC SA MA INSCRIU LA MASA CREDALA DACA NU AVEM ACCES LA FIRMA?
BUNA ZIUA,
AM MARE NEVOIE DE SPRIJINUL D -VOASTRA
SOTUL MEU A LUCRAT PANA PE 10 MAI 2010 8 ANI DE ZILE LA O FIRMA UNDE DE 1 AN TOT AU PROBLEME CU PLATA SAL LA TIMP
A RESPECTAT PREAVIZUL LEGAL DAR NU SI A MAI INCASAT VREUN DREPT SALARIAL DIN LUNA FEBRUARIE MOTIVAND CONDUCEREA CA NU EXISTA BANI
DE FAPT DE ACEEA SI A DAT DEMISIA
A INCERCAT CU DISCUTII AMIABILE CU PROMISIUNI DIN PARTEA CONDUCERII CA VA PRIMI CE I SE CUVINE
DAR PANA ASTAQZI NIMIC
BA AM INTELES CA FIRMA ASTEAPTA NUMIREA UNUI ADMIN PT LICHIDARE
NOI AM FACUT SESIZARE LA ITM
DAR RASPUNSUL PRIMIT NU SPUNE DECAT CA SOTUL TREBUIE SA SE ADRESEZA INSTANTEI
NU STIM UNDE SA NE ADRESAM CE FEL SA FIE ACTIUNEA PLUS CA NU AVEM BANI DE AVOCATI
EU AVEAM UN PAMANT MOSTENIRE SI L AM VANDUT PT A TRECE DE ACEASTA PERIOADA GREA IN CARE SOTUL NU A INCASAT VREUN LEU DESI LA SERVICIU A MERS ZILNIC
VA ROG SPUNE TI CUM SA PROCEDAM SA NE RECUPERAM BANII MUNCITI
PLUS DAUNE PT CA M A OBLIGAT ACEASTA SITUATIE SA VAND CEVA CE NU AVEAM IN PLAN
VA MULTUMESC