avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate cristi_o

Activitate cristi_o

Răspuns la discuția Vatamare corporala
Multumesc domnule avocat Razvan pentru raspuns.
Va doresc o zi buna.
Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie si as avea nevoie de ajutorul dumneavoastra:
Persoana apropiata batuta si lasata in camp, s-a solicitat ambulanta pentru transport la spital, pacientul era in coma cu leziuni grave la cap cand a ajuns in urgenta, a necesitat 21 de zile de spitalizare pentru a-si reveni, insa mai are sechele in sensul ca nu este coerent in vorbire tot timpul.
Intrebarea mea este:
Cum se procedeaza ca vinovatul sa plateasca ? Ce trebuie facut pas cu pas ?
Mentionez ca agresorul era in stare de ebrietate cand s-a intamplat incidentul.
Multumesc anticipat.
Prima inmatriculare a masinii in RO a fost in 2000, deci ma incadrez si eu aici (eu fiind al treilea proprietar in RO, bineinteles dupa ce o voi transcrie pe mine)
Multumesc pentru raspunsuri.
Se pare ca taxa auto se amana pentru un an si problema mea se simplifica. Sper sa fie asa.
Multumesc inca o data.
O zi buna tuturor.
Buna ziua,
Datorita acestei taxe de poluare si a unei probleme care a aparut ma vad intr-o situatie mai delicata si cer in acest sens ajutorul dvs.
Si acum sa descriu problema:
- am cumparat de la cineva (din familie) o masina in 2009, fara sa o trasncriu pe mine (persoana fiind de incredere la acel moment)
- problema care a aparut (un posibil divort al acelei persoane de sotie) ma face sa ma intreb ce se poate intampla cu masina (aceasta figurand si in prezent pe numele persoanei respective) in cazul in care banca de unde are imprumutul ajunge sa il execute silit pentru neplata ratelor (el fiind fara loc de munca in momentul de fata) sau apar alte probleme (de ex. in urma divortului/partajului sau din alte cauze...) referitor la aceasta masina ?
- ce as putea sa fac in aceasta situatie pentru a nu avea probleme cu masina, pentru a nu ma trezi intr-o zi ca raman fara ea pur si simplu ? (bineinteles cea mai simpla varianta este sa o transcriu pe mine, insa acest lucru implica si aceasta taxa de poluare pe care trebuie sa o platesc ca si cumparator si care bineinteles nu am de unde sa o platesc in momentul de fata si nici nu as vrea sa o platesc daca exista alta varianta; taxa e undeva la 1000 euro).
Acum ca am descris problema mai vreau sa mentionez si faptul ca intre mine si persoana respectiva nu exista in momentul de fata nici un act de vanzare-cumparare, nici un document care sa ateste faptul ca am cumparat masina de la persoana respectiva (adica pur si simplu i-am dat banii pe ea si gata - o foarte mare greseala pe care am facut-o, recunosc).
Ce se poate face intr-o astfel de situatie ? Care ar fi rezolvarea (daca exista una) cea mai rapida si cu costuri minime ?
Multumesc anticipat.

Ma puteti contacta si la adresa de mail cristy_eu17@yahoo.com
Răspuns la discuția Anexa H.G. nr. 155/2011
Puteti sa imi trimiteti si mie anexa 2 la HG 155/2011?
Va rog tare mult.
Multumesc anticipat.
Mail: radu.oros@yahoo.com
Buna ziua,
am si eu o intrebare:
am o vechime in munca de 4 ani insa in perioada iunie-iulie 2010 am avut o intrerupere in cartea de munca de 15 zile.
acum sunt in somaj (mentionez ca am depus dosarul pt somaj in cele zece zile calendaristice pentru a intra in drepturile de somaj de la data desfacerii contractului ) si vreau sa stiu daca cele 15 zile de intrerupere ma pot afecta in vreun fel si daca se poate beneficia de indemnizatia pentru crestere copil.
daca da, va rog sa imi spuneti si cum se va calcula aceasta.
va multumesc