avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate adrian bratu

Activitate adrian bratu

Răspuns la discuția legalitate ridicare auto
-in pv este indicat un loc unde pretinde politia comunitara ca era masina, dar cred ca si daca au poze se vede sigur ca nu era acolo ci cu cca 200 metri mai departe de intersectie.
- in pv nu este trecut niciun martor in momentul constatarii si ridicarii auto, am scris ca voi contesta pv, iar la mentiuni am aratat ca nu este adevarat ceea ce pretind ei; colegii de birou pot fi martori ca nu eram de fata la ridicarea masinii si nici la constatarea "contraventiei" iar pv a fost intocmit dupa 3 ore la sediul firmei care ridica auto.
- nu mi-au dat amenda ci numai avertisment iar la pct 6 in momentul in care am scris ce contest apare : pv nu a fost incheiat in prezenta unui martor deoarece " ca celelalte masini mentionez faptul ca era 1 metru ptr traficul pietonal

conform og 2/2001 sunt suficiente acestea ptr anularea pv? sau trebuie sa mai caut
multumesc anticipat
Discuție factura fiscala
mai este obligatoriu sa se inscrie in factura fiscala numele si cnp al celui care a intocmit factura?
mai este obligatorie inscrierea in cartusul date privind expeditia, semnaturile furnizorului si ale cumparatorului?
mi s-a ridicat masina in sectorul 1pe strada clucerului ; acolo erau mai multe masini parcate in spic si unde nu exista niciun semn care interzice parcarea; verbal, de la dispecerat 0219540, mi-au zis ca fiind pe totuar (????)"nu ar fi fost 1 metru distanta ptr pietoni"; pv mi l-a dat un politist comunitar intocmit de el la garajul unde era depozitata masina, fara alta nota de constatare sau dispozitie de ridicare; nu scrie nicaieri ca este dispusa( de primar sau politie rutiera) ridicarea masinii de catre cineva.nu mi s-a dat amenda ptr asta. firma cfr trans auto mi-a facut o factura de prestari servicii (868 RON) contrar vointei mele-eu nu vreau prestare servicii de catre ei- m-au obligat sa platesc suma respectiva,dar eu nu am niciun contract cu aceasta firma. ptr ca sa-mi iau masina evident ca am platit si acum vreau sa contest toata aceasta jecmaneala; in acest sens as dori precizari in legatura cu urmatoarele:
- faptul ca masina fiind proprietate privata si mi-a fost luata, nu mi s-a incalcat proprietatea conform constitutiei?
-faptul ca nu s-a intocmit un pv contraventie la locul faptei si in momentul constatarii contraventiei si acesta a fost intocmit de catre un organ care nu avea acest drept nu poate fi anulat in instanta?
-contestarea unei contraventii se face in instanta si atunci pana la hotararea judecatorului aplicarea ei nu trebuie suspendata?
-firma de ridicari auto are contract-concesiunea drepturilor de ridicare- cu primaria si politia; in acest caz eu trebuia sa datorez o anumita suma consiliului local si nicidecum unui tert cu care nu am raporturi comerciale voite si impotriva vointei mele.
- pot face plangere ptr ca nu au vrut sa-mi arate dovada ptr care s-a dispus ridicare masinii? nu credeti ca pot fabrica chiar si fotografii sau alte dovezi ulterior? nu trrebuioa sa semnez ca am luat la cunostinta de existenta acestor dovezi atunci?
CU TOT RESPECTUL DACA GRESESC , IN SPERANTA CA NU SUNTETI IN SLUJBA CELOR CARE INCALCA LEGILE ACESTEI TARI CI INDRUMATI OAMENII SA-SI APERE DREPTURILE, va rog sa-mi confirmati ca pot anula in instanta pv si pot sa-mi recuperez banii prin exceptii de nelegalitate, actiuni in contencios, etc astfel incat nu banii constituie miza ci incalcarea legii de cei care pot abuza de ea.
cu respect,adrian