avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Activitate lidiav

Activitate lidiav

Anul acesta a obtinut pentru a treia oara gradul accentuat de handicap(august 2010)
Am facut contestatie ,cerand gradul grav.Astept raspuns.Verbal mi s-a spus ca,trebui scris si cuvantul"profund"alaturi de schizofrenie.
Primeste si pensie de invalid
Sora-mea are schizofrenie paranoida si ,conform referatului medical, este in faza irecuperabila.

Prima internare a fost in 1988 (la 26 de ani) apoi au urmat altele.

In 2008 sitatia ei s-a agravat ,avand multiple internari(am intervenit tot timpul cu politia si ambulanta).Spitalul psihiatric unde se interna deobicei a refuzat sa o primeasca .Au transferat-o astfel la un spital unde nu-i doresc nimanui sa ajunga nici pentru simpla curiozitate.

Anul trecut ,la solicitarea Presedintelui Comisiei de Handicap ,am internat-o fortat deoarece refuza sa se prezinte in fata comisiei.Medicul psihiatru a refuzat deplasarea sora-mi la comisie deoarece era prea agitata.
I s-a acordat astfel gradul accentuat de handicap.
Anul acesta a "scapat usor" deoarece medicul de familie a spus ca nu se deplaseaza datorita agravarii bolii.

A obtinut astfel gradul accentuat de handicap.

POATE FI PENSIONAT DEFINITIV UN BOLNAV CU SCHIZOFRENIE PARANOIDA ,DECLARAT IRECUPERABIL?

Sora mea ,nu comite acte antisociale, dar este violenta in familie.
Se razbuna pe mama mea deoarece a internat-o intr-un spital cu o proasta reputatie.Anul trecut i-a dat cu o sticla in cap.Acum i-a dat branci de pe scari.A dat foc in curte la tot ce i se parea suspect.A taiat pana si cablul de la calculatorul fetitii deoarece ii era frica sa nu fie filmata.

Cand in 2008 situatia ei s-a agravat ,am transferat fetita care avea 14 ani la o scoala intr-un alt oras ,ca o solutie la insistentele medicului psihiatru de a separa fiica de mama.
Abia au primit-o deoarece au mai avut cazuri cand parintii bolnavi au speriat elevii.
S-a tinut Consiliu Profesoral pt a primi-o.Acum sunt bucurosi profesorii.Asta iarna a obtinut 98 de puncte la faza pe judet a Olimpiadei de Limba si Literatura Romana.
Biata fata!Nu stiu de unde are atata forta!A vazut lucruri pe care le vezi numai in filmele de groaza .La varsta de 3 ani a fost sechestrata pentru cateva zile de mama ei

Va rog sa ma scuzati ,dar vreau tot binele din lume pentru nepotica mea .
Am facut maximul posibil sa o ajut.Pana nu implineste 18 ani nu pot sa fiu langa ea.Am plecat in strainatate ca sa pot sa le mentin .