avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate cristianaflori

Activitate cristianaflori

Ma aflu intr-o situatie din care nu stiu cum pot iesi in avantaj avand in vedere noile modficari care se anunta. Din data de 11.10.2010 ma aflu in concediu pre/postnatal, am nascut pe data de 05.11.2010 iar acest concediu de 126 de zile se incheie pe data de 14.02.2011 cand ar trebui sa intreu in CCC. Avand in vedere ceea ce se discuta la acest moment in sensul ca perioada CCC se va reduce de la 2 ani la 1 an, as dori sa imi spuneti si mie ce as putea face pentru a ma incadra in actualele prevederi. As putea sa imi intrerup concediul de 126 de zile, sa imi depun actele pentru CCC pana la sfarsitul anului si sa stau in CCC o perioada de2 ani? Este posibil acest lucru? Va multumesc anticipat.
Am o mica problema. Pana pe data de 10.10.2010 m-am aflat in CC, din data de 11.10.2010 ma aflu in concediu de maternitate, urmand a naste cel de-al doilea copil pe la inceputul lunii noiembrie. Am mers la asistenta sociala pt. a-mi elibera o adeverinta din care sa rezulte veniturile mele pe ultimele 6 luni si intreband daca sunt considerate ca venituri ce pot intra la calculul viitoarei indemnizatii de CC, cele obtinute din dobanzi bancare (tinand cont de faptul ca din luna iulie sunt impozabile), mi s-a raspuns ca nu stie dar ca asta inseamna un " debit la indemnizatia de CC", fara a mi se explica ce inseamna acest lucru si in ce fel ma poate afecta, la indemnizatia urmatoare sau chiar la cea pe care am luat-o pana acum.
As dori sa imi spuna si mie cineva:
- imi afecteaza in vreun fel indemnizatia de CC pe care am primit-o pana la acest moment, faptul ca am obtinut venituri din dobanzi bancare ( desi suma este mica - 160 Ron pe luna)? Dar indemnizatia de CC pe care urmeaza a o primi pentru cel de-al doilea copil?
- este dobanda bancara venit profesional care poate intra la calculul indemnizatiei de crestere copil? Daca da, sunt obligata sa il declar, sa fac demersurile necesare pentru a obtine dovada in acest sens si a o depune la dosarul ce urmeaza a-l intocmi pentru concediul de CC? Este in avantajul meu acest lucru sau ma afecteaza?
Va multumesc anticipat.
Daca doriti imi puteti raspunde si pe e-mail: cristianaflori@yahoo.com
As dori sa imi spuneti daca, potrivit noilor reduceri banesti aplicate de Guvernul nostru iubit, indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani, se calculeaza 70% din media veniturilor pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului sau a ramas tot 85%?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Am si eu o problema la care nu stie raspunsul contabila de la locul meu de munca. Sper sa ma fac bine inteleasa si sa primesc un raspuns din partea dvs.
Sunt mamica unui baietel de 1 an si 10 luni, nascut pe data de 10 octombrie 2008 si la momentul respectiv am intrat in concediu pre/postnatal la data de 07 octombrie 2008. La acest moment ma aflu in concediul de crestere si ingrijire copil de 2 ani, urmand a ma intoarce la serviciu la data de 11 octombrie 2010, insa sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in jurul datei de 10 noiembrie 2010. Astfel, m-am gandit ca, incepand cu data de 11 octombrie 2010, la expirarea CIC, voi intra in concediul de 126 de zile. Intrebarea mea este cum se calculeaza acesta? Legea spune ca 85% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni dar, in cazul meu, care sunt cele 6 luni care se ia in calcul? Sunt: - lunile anterioare datei de 07 oct. 2008 cand am intrat in primul concediu pre/postnatal;
- cele 6 luni anterioare intrarii in concediul de ingrijire si crestere copil de 2 ani( respectiv cele 126 zile de pre/postnatal + alte 2 luni lucrate anterior concediului de 126 zile);
sau - ultimele 6 luni din concediul de 2 ani, CIC.
Stiu ca au fost multe detalii dar am vrut sa ma fac inteleasa pentru a primi un raspuns. Va multumesc mult si imi doresc foarte mult sa primesc un raspuns pentru a o lamuri si pe contabila mea.