avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate Tatiana Alexe

Activitate Tatiana Alexe

Multumesc.Chiar daca intrebarea nu a fost tocmai corect pusa, asta vroiam sa stiu daca va creste cuantumul pensiei.
Va multumesc, sa inteleg ca pensia se va recalcula ?
Buna ziua.
Am iesit la pensie la limita de varsta si stagiu complet de cotizare(40 ani 1lun 17 zile) la data de 26.11.2012 cu un punctaj mediu anual 2,45257. Doresc sa va intreb daca prevederile OUG nr.1/2013 se aplica in cazul meu si cum se aplica.Va multumesc.
Răspuns la discuția Dreptul sotiei tatalui
Imi cer scuze dar cred ca este evident ca daca "actuala sotie trece in nefiinta inaintea tatalui nu va mosteni nimic ". Probabil aceasta fraza este doar o scapare.

Va multumesc pentru promptitudine si pentru raspunsul care m-a lamurit complet
Fiul meu in varsta de 26 de ani a plecat de la locul de munca cu 1 iunie 2012 prin concediere la cerere cu plati compensatorii. Pana la aceasta data (luna mai inclusiv) a avut platite de catre angajator toate contributiile. Deoarece deocamdata nu realizeaza venituri, va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa se adreseze si ce trebuie sa faca pentru a plati din mana atat asigurarea de sanatate cat si contributia la fondul de pensii.Multumesc.Tatiana Alexe
Unde trebuie sa depun cererea pentru recalcularea conform Legii 119/2010 a pensiei de urmas a mamei mele daca la data pensionarii tatal meu decedat in 2000 lucra in aparatul centralal Ministerului de Interne ?