avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate udangiu

Activitate udangiu

Răspuns la discuția Impartirea sumei intre creditori
Va multumesc dar nu mi s-a raspuns daca chiria face parte din 50% retinuti luna de luna din venit,
Răspuns la discuția Inselatorie
Nu m-am inteles cu executorul.
Catre cine fac contestatia la executare
si solicitarea ptr intoarcerea executarii?
Fapta comisa poate face obiectul unei plangeri penale ptr fals in declaratii, fals in inscrisuri, inselaciune?
Pot sa ma adresez Agentiei Nationale de Integritate ptr declaratiile de avere neconforme cu adevarul care este probat cu documente?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Impartirea sumei intre creditori
Chiria intra in 50% poprire din venit?
Cat mi se opreste lunar ptr fiecare datorie si din chirie?
Discuție Inselatorie
Pe 26 mai 2011 am luat imprumut de la o persoana fizica, 60 000 lei, cu obligatia sa ii restitui in 60 de zile.
Pe 1 iulie 2011, i-am restituit intreaga suma, deci dupa 35 de zile, direct in contul bancar al persoanei respective, dovada fiind extrasul de cont bancar stampilat si semnat de banca.
In luna decembrie 2012, dupa 18 luni de la achitarea sumei, persoana se prezinta cu contractul de imprumut la un executor judecatoresc, iar acesta declanseaza executarea silita ptr suma de 60 000lei, executare ce se pune in miscare incepand cu 1 martie 2013. Personal nu am luat la cunostinta despre executare decat in urma cu 2 luni, fiindca de la adresa de domiciliu eu m-am mutat in octombrie 2012. Pana in prezent, mi s-a retinut din pensie suma de 46 000 lei.
Dovada a faptului ca a obtinut un castig financiar necuvenit, luna de luna, timp de aproape 7 ani, stau si declaratiile de avere ale persoanei care m-a inselat, declaratii in care nu apare in niciun an ca m-ar fi imprumutat cu 60 000 lei si nici ca a obtinut venituri banesti an de an, in valoare de 6500 lei/an, din imprumuturi acordate unei alte persoane.
Va rog sa imi spuneti ce pasi trebuie sa urmez ca sa imi recuperez banii opriti prin inselaciune.
Va multumesc!
La un venit lunar de 4000 lei, datorii la banci in valoare de 21 000 lei, 6 200 lei, 4 000 lei pentru care mi s-a pus poprire si o chirie lunara la locuinta in valoare de 1000 lei.
Va rog sa imi spuneti daca toate aceste plati, inclusiv chiria, intra la cei 50% retinuti din venit si cum se face impartirea sumei intre creditori.
Va multumesc!
Discuție Popriri
Am poprire de 50% din pensie. Stau cu chirie intr-un apartament.. Pot sa solicit plata chiriei direct de la Casa de pensii iar suma ptr chirie sa faca parte din cei 50% din pensie pentru care am poprire? Va multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire
Va multumesc!

Ana-Maria Dutescu a scris:

Vine din nou, pt ca nu a renuntat la ce a lasat sotul supravietuitor, ca nu avea cum.

Răspuns la discuția Mostenire

Va multumesc!
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara
Va sfatuiesc sa nu renuntati pentru ca ar veni la mostenire alte categorii la concurenta cu sotia
E de preferat sa lasati totul sa decurga legal
Daca renuntati si nu exista alti mostenitori ramanand doar sotia supravietuitoare, atunci, la decesul ei vine fiul ei la mostenire.

Discuție Mostenire
Unul din parinti a murit.
Singurul copil renunta la partea de mostenire in favoarea sotului supravietuitor.
La decesul acestuia, copilul care a renuntat vine din nou la mostenire, sau urmeaza direct nepotul?
Discuție Testament
Este valabil un testament scris cu un an inainte de deces, intocmit in fata a 2 martori care si semneaza, dar care nu este inregistrat la notar?
Va multumesc!