avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate marinakarina72

Activitate marinakarina72

Da asa e...exact cum ati spus ..din fericire nu am pierdut procesul si asta datorita mie, daca ma luam dupa avocat iesea rau de tot.A nu se intelege ca am ceva contra avocatilor si pun baza pe notari.Aia a fost o intamplare nu cu foarte multi ani in urma si ma bucur ca am reusit sa o rezolv si cu notarii chiar nu am avut de a face in cazul asta...dar deja incep sa va povestesc despre "viata mea" avocateasca.Sa auzim de bine!
Dumneavoastra aveti dreptate, dar eu merg la notar pentru a ma sfatui tocmai sa nu ajung in instanta.In ceea ce priveste dreptul omului aparat de avocat...ma abtin de la comentarii sunt patita cu ceva si nu are rost sa "barfesc" aici ca doar nu aveti dumneavostra nici o vina .Va multumesc!
da...aveti dreptate.dar cred ca la notar e mai bine de intrebat ...e si gratis si eventual il si platesc sa ma invete ceva chichite cum sa scap de banca ca doar nu mi-au dat mie banii.sa stie banca sa mai si piarda nu doar sa primeasca.Va multumesc pentru raspunsuri!:wave:
pai divortati fiind nu cred ca mama mea ar trebui sa plateasca banii...si sa vina banca sa ia ce? jumatatea de apartament a tatalui meu care e o camera si aia vai mama ei, apartamentul e in stare deplorabila...si beneficiul ala de inventar ma scuteste de ce? ca alte datorii nu mai are...eu vroiam sa stiu doar daca exista o lege cu care banca sa-mi poata da in cap...ca niste bani care nu sunt ai mei nu vreau sa-i platesc.nu vreau nici mosteniri nici sa platesc aiurea.nici acum nici peste ani.si e vina mea ca banca nu a facut asigurare unui pensionar? nici macar in contract nu e stipulat nimic cu privire la ce se intampla in caz de deces.deci intrebarea mea simpla ar fi daca exista o lege unde sa scrie clar ca sunt eu obligata ca mostenitor (in cazul in care as accepta mostenirea adica jumatatea de apartament)si chiar si in cazul in care nu as accepta ,sa platesc datoria bancii.
eu ma gandeam sa nu fac succesiune pt. ca mare mostenire nu exista de fapt o jumatate de apartament cealalta jumatate fiind a mamei ei fiind divortati)care nu valoreaza mai nimic fiind intr-un orasel de provincie.deci,daca renunt la mostenire nu fac succesiune...banca ma poate obliga sa platesc totusi?
si daca nu fac succesiunea ma poate obliga banca sa platesc?
pai si sub beneficiu de inventar tot platesc banii astia.dar daca nu fac succesiune banca ma poate obliga sa platesc?
exista o lege care spune clar ca mostenitorul e obligat sa plateasca datoriile?
va multumesc pentru raspunsuri;as dori daca se poate sa-mi explicati mai pe larg ce inseamna beneficiu de inventar.
Buna seara,tatal meu a decedat in urma cu doua saptamani si am aflat ca avea un credit la banca de 11 milioane(lei vechi).As dori sa stiu ce se intampla cu contul respectiv ,cine plateste sau daca trebuie sa plateasca cineva in conditiile in care era divortat de mama mea.eu nu ma pricep la credite nu am luat imprumut din banca niciodata dar am inteles ca luase doua pensii...valoarea a doua pensii.din contractul respectiv nu se intelege ca ar fi avut giranti sau asigurare pentru asa ceva.mai specific ca nu am facut succesiunea.si as dori sa mai intreb daca trebuie facuta neaparat succesiune dupa tata in conditiile in care sunt singurul copil iar el impreuna cu mama detineau un apartament cu doua camere.nu facusera partajul.Va multumesc!