avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate mihai63

Activitate mihai63

Am gasit printre actele vechi ale parintilor mei niste librete cu dobanda si castiguri in autoturisme (cu limita de suma minim 5000 lei), emise intre anii 1972 si 1992. Pana in 1994, figureaza calculate si eliberate dobanzile aferente, soldul ramanand intact la pragul minim de 5000 lei. De la sucursala CEC, mi s-a spus ca dupa denominare soldurile au devenit 0,50 RON, si ca soldurile sunt acum 0. Cum este posibil ca denominarea sa fi actionat doar in privinta sumelor din aceste librete, iar in ce priveste pe cele pentru achizitii de autoturisme, soldurile au fost reactualizate si restituite in baza OUG 156/2007? Mai exista o sansa de a fi reactualizate soldurile din libretele de 5000 lei, sau doar instantele vor putea stabili o aplicare unitara a legii privind denominarea monetara? Va multumesc!
In urma unui accident prin coliziune frontala cu o masina politiei (in misiune), mi-a fost avariat autoturismul si am suferit vatamari ce au necesitat 2-3 zile ingrijiri med. conf Certif. ML. S-a deschis un dosar penal, permisul fiindu-mi retinut contra dovada valabila 30 zile. Ulterior aveam sa aflu ca dosarul a fost declinat la Parchet ptr. legala solutionare (autor calificat), insa, la scurt timp am promit ordonanta procurorului prin care s-a infirmat propunerea de declinare a politiei si NUP fata de mine, in calitate de FAPTUITOR, intrucat fapta nu este prevazuta de legea penala. Am fost stupefiata de solutie, atacand-o in termen pe 278 Cpp. De precizat ca intre timp, dovada initiala a expirat si asa cum mi s-a sugerat, am cerut la Parchet prelungirea pe 111 alin 6 OUG 195/2002, si m s-a admis. Intre timp, am primit ordonanta pe care am atacat-o, dar inca nu am primit solutia, si imediat am solicitat o noua prelungire tot la parchet. Solutia a fost de refuz, motivat de aceea ca parchetul a dat solutia, fiind trimis la politie. Aici mi s-a spus ca urmeaza sa mi se incheie proces verbal de contraventie cu suspendare permis 90 zile, pentru neacordare prioritate. Atunci cand am aratat dovada plangerii impotriva ordonantei procurorului, mi s-a spus de la politie ca tot parchetul trebuie sa dispuna prelungirea dovezii. Cert este ca acum sunt privat de dreptul de a conduce, permisul este la politie, dovada e expirata, parchetul respinge prelungirea, politia refuza incheierea procesului verbal. Ce sa fac pentru a putea conduce, avand in vedere ca pot trece si sase luni pana la definitivarea dosarului meu penal, daca va trebui sa contest si in instanta ordonanta? Cine dispune legal pana atunci cu privire la prelungirea dovezii, pentru ca nu pot sta fara dreptul de a conduce in lipsa unui temei legal penal ori contraventional?