avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate mary8040

Activitate mary8040

multumesc pt raspuns
Unchiul meu a iesit la pensie pt limita de varsta in luna august 2010 cf.legii19/2000.Punctul de pensie a fost stabilit cf OUG 209/2008 avand un stagiu complet de cotizare de 32 ani si 8 luni din care 9 ani in gr I, 15 ani si 6 luni in gr a II si 9 ani in conditii normale.Mai beneficiaza acesta de vreo recalculare incepand cu 1 ianuarie 2011?
Răspuns la discuția Recalculare pensie de urmas
Am inteles.
Răspuns la discuția Recalculare pensie de urmas
Exista vreo diferenta intre prevederilor art. 169 din Legea nr. 263/2010 si O.U.G.209/2008 ?Adica in urma aplicarii celei din urma se va mai tine cont si de lg.nr 263?
Răspuns la discuția Recalculare pensie de urmas
Ieri am depus cererea la casa de pensii si astazi am primit raspuns ca voi primi drepturile cuvenite in urma aplicarii O.U.G.209/2008 .Acestea vor fi incasate retroactiv incepand cu luna ianuarie.Multumesc mult de ajutor si pentru sfaturile pe care mi le-ati dat.
Răspuns la discuția Recalculare pensie de urmas
Multumesc.Asa voi face.Va voi tine la curent cu raspunsul pe care il voi primi.
Răspuns la discuția Recalculare pensie de urmas
A fost emisa pe 16.06.2010 si cu aceesi data a fost pusa in plata
Răspuns la discuția Recalculare pensie de urmas
Se face referire la puncte cf OUG 100/2008.Se refera la acelasi lucru ca si OUG 209/2008?Mai beneficiaza in acest caz de marire?
Răspuns la discuția Recalculare pensie de urmas
Multumesc mult pentru raspunsuri.Voi face o interventie la Casa locala de pensii.
Răspuns la discuția Recalculare pensie de urmas
Am uitat sa mentionez faptul ca inclusiv pe decizia de pensionare(pensie de urmas) scrie TBC