avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate musty

Activitate musty

Multumesc frumos!
Mie mi-a placut mai mult Tabarca; e mai usor de inteles pentru unul ca mine care nu am lucrat deloc in civil... Insa Tabarca nu acopera intreaga bibliografie, motiv pentru care am apelat si la Boroi :) , (pentru partea de executare silita si pentru somatia de plata)
Pt Petra: Multumesc! Daca nu ma insel si tu ai obtinut o nota buna (parca asa retin din ceea ce am vazut pe forum), asa ca am motive sa te felicit si eu pe tine si sa iti urez multa bafta! =D>
Pai, daca tot am avut reteta asemanatoare, sa speram ca vom deveni colegi peste cateva luni! Sa ne-ajute Dumnezeu! Multa sanatate!
multumesc pentru felicitari! (cu toate ca ar putea fi premature)
Salutare tuturor celor care urmaresc aceasta sectiune a forumului! Eu, unul, nu sunt un membru nici prea vechi si nici foarte activ... m-am concentrat mai degraba pe pregatire decat pe tv, net, etc... Iar rezultatele par a se intrevedea: am facut 80 de puncte la examen. Dupa ce am vazut pe aici in discutiile din ultimile zile, pare sa fie o nota de intrare; sincer inca am emotii, nefiind convins 100% ca se va intra (la judecatori) cu aceasta nota.
Si, daca ati vrea sa ma intrebati cum am reusit sa obtin acest punctaj (dupa 4 incercari numai la cincinal) v-as raspunde doar atat: foarte mult studiu (in cazul meu, mai cu seama CP si CPP adnotate continand jurisprudenta, de la CH BECK; doua carti de teste tot de CP si CPP scrise de Cristus si ....., continand si spete; de asemenea am cititi spete de pp de pe www.scj din perioada 2005-2010). Iar peste toate astea va mai marturisesc ceva: m-a ajutat bunul Dumnezeu! Pentru cei ce vreti sa credeti bine, pentru ceilalti la fel, dar va spun ca m-am rugat mult si sunt convins ca am primit ajutorul Lui!
Daca credeti ca ceva din toate acestea v-ar putea ajuta si pe voi, eu vi le-am impartasit tocmai pentru a va putea folosi de ele! Mult succes tuturor in continuare!
Discuție salutare
Salutare tuturor celor de pe acest forum! Sunt nou pe aici, iar pentru ca sunt si eu ocupat cu studiul intens pt examen, nu am sa ma intind la vorba prea mult; am o singura intrebare pentru a ma lamuri cu privire la modul de aplicare a art. 385 ind.9 alin.1 pct 17 ind.1, iar intrebarea mea este: cazul de casare prev. de acest text de lege se poate lua in considerare 1. din oficiu de catre instanta intotdeauna; 2. numai daca a influentat asupra hotararii in defavoarea inculpatului; 3. in nicio situatie ?
Intrebarea face, desigur, trimitere la continutul alin.3 al aceluiasi articol, care a fost modificat prin Lg.356/2006, in vreme ce pct.17 ind.1 a redevenit aplicabil ca urmare a Deciziei783/12.05.2009 a CCR.
Multumesc celor ce imi vor raspunde si urez multa bafta celor ce se pregatesc pt examene!
Incerc sa aflu care este continutul actual al art.385 ind.9 alin.3 din c.p.p.; ma poate ajuta cineva?