avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate p0pescu grigore

Activitate p0pescu grigore

Ce acte trebuie sa depun la tribunal eu in calitate de parat pentru constatare nulitate titlu de proprietate actiune ceruta de vecinul meu.
Mmentionez ca terenul aferent casei a fost retrocedat conform legii 18 in anul 1994 titlul de proprietate facandu-se in anul 1995.
Vanzarea casei a fost facuta in anul 1976 tot terenul aferent casei inclusiv cel de sub casa trecand atunci in proprietatea statului.
Multumesc.
Discuție proprietate
Ce inseamna urmatoarea fraza intr-un contract de vanzare-cumparare?
Am cumparat un teren loc de casa in suprafata de 320 mp impreuna cu o casa de 80 mp.
Deci suprafata totala este de 320 mp sau de 400 mp?
Va multumesc.
In anul 1976 un proprietar X avea o casa cu teren in suprafata totala de 640 mp. Proprietarul X vinde in anul 1976 parintilor mei jumatate din casa partea de la strada si niste anexe din partea din spate a curtii precum si terenul aferent in suprafata totala de 320 mp din suprafata totala de 640mp. Terenul aferent constructiei s-a trecut in proprietatea statului. Tot atunci s-a constituit si un drum de servitute in latime de 3m pentru acces la proprietarul X. In anul1995 parintii au obtinut titlu de proprietate conform legii pe titlu aparand doua pozitii, partea din fata a casei si terenul aferent in suprafata de 250 mp iar anexele din spate si terenul aferent de 70 mp, in total 320mp.
In anul 1996 proprietarul X vinde restul de proprietate adica jumatate din casa si terenul ramas adica 320mp unei persoane Y.
In anul1997 parintii mei vand proprietatea de 250mp teren si casa mie si sotiei iar proprietatea de 70mp alei persoane Z.
In anul 2008 noi am fost la cadastru si am intabulat casa si terenul, carte funciara,tot ce trebuie si nu au fost probleme.
De remarcat ca este trecut in cartea funciara drumul de servitute fara probleme.
In anul 2010 proprietarul Y care are 320mp partea din spate a constructiei si terenul, cheama in judecata primaria orasului si consiliul in calitate de intimat si pe parintii mei in calitate de parat care sunt titulari in titlu de proprietate pentru constatare nulitate titlu de proprietate pe motivul ca nu ar avea suprafata de teren cat este trecut in actul de vanzare-cumparare.
Este posibil asa ceva? Ce ar insemna aularea titlului de proprietate pentru actele facute ulterior respectiv act vanzare-cumparare cadastru intabulare etc deoarece noi suntem cumparatori de buna credinta.
Drumul de servitute pe care il foloseste persoana Y noi platim impozit pe el.
Nu ar trebui sa plateasca jumatate din suma si cel care-l foloseste?
Cine are obligatia sa faca (repare) portile de la strada ,noi cei din fata , sau cel care foloseste servitutea si are acces la proprietatea lui pe acleasi porti?
Multumesc mult.
se poate anula un titlu de proprietate?