avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate petrider

Activitate petrider

Răspuns la discuția parteneriat public privat
oare nu am incadrat bine mesajul...pt ca nu am primit nici un raspuns... :(
buna ziua! as dori sa stiu daca o societate privata poate sa initieze catre o administratie locala o cerere pt un parteneriat public privat
Discuție constructie
buna ! as dori sa stiu daca pe teren pasune extravilan se poate construi un grajd (constructie usoarea) ..pe boltari ...sau doar pe pasune intravilan
va multumesc !
Petre
conform legii , a directorului scolii si a juristului acestuia...se mai pot acorda si pe ore ,ex:ultima ora daca exista dovada ca in timpul respectiv elevul este solicitat la pregatire, in vederea unei competitii importante,....sau de la ora de ed.fiz.pentru diminuarea efortului.(in fond si scoala se poate mandri cu un campion).....nota suna in felul urmator:
La solicitarea AS x(asociatiei sportive)in vederea pregatirii pentru Campionatul European de....din Portugalia a sportivului x elev la lic.x , conform legii educatiei fizice si sport nr 69/2000 art.15.2.conducerea liceului aproba pe perioda 21 03-27 06 2011 scutirea de la orele de educatie fizica si sport precum si a orelor desfasurate in intervalul de timp 14.00-15.00. ....... alaturat au fost atasate dovada calificarii, programul, si confirmarea inscrierilor.
acuma, cred ca are logica:)
unitatile sau institutiile de invatamant asigura, dupa caz, pentru sportivii de performanta scutiri de frecventa...deci ele ...unitatile de invatamant asigura...cei asa greu de inteles ..#-o...iar a frecventa orele de sport si de a fi scutit de unitatea [/b]de invatamant din care face parte...are aceasi logica ...ma rog pt cine are...:P


intamplator am aflat ca exista .stimate domn! si anume in legea nr 69/2000,legea educatiei fizice si sportului, consolidata 2009 ,Art. 15
(1) Autoritatile administratiei publice centrale si locale pot sprijini pregatirea sportiva, integrarea in sistemul de invatamant, integrarea sociala si profesionala a sportivilor de performanta, dupa caz, pe intreaga perioada a carierei sportive.
(2) In sensul prevederilor alin. (1), unitatile sau institutiile de invatamant asigura, dupa caz, pentru sportivii de performanta scutiri de frecventa, sesiuni de examene deschise si conditii de inscriere in invatamantul universitar, potrivit legii. ... nu cred ca exista absurditate in faptul ca un sportiv de inalta performanta care are 3 ore de antrenamente ,5 zile pe saptamana si are nevoie de maxima energie si concentrare sa si le consume la aceste ore de educatie fizica, chiar si partial
buna, as dori sa aflu daca exista vreo lege privind acceptarea de scutiri de le ora de educatie fizica si sport a unui elev de liceu (IX) care practica sport de performanta in afara scolii la un club sportiv
multumesc mult...asta ma ajuta,dupa aceea trebuie sa prezint procesul verbal la judecatorie cum ca asociatia are noi membri?
pai daca santem trei si ceilalti doi nu se prezinta ,eu singur pot sa fac adunarea generala ??? ptr. ca inca nu avem alti membri,daca am avea atunci nu ar mai fi problema.in acest caz este intrebarea mea cum pot eu singur sa mai aduc alti membri, cine aproba,daca adunarea generala nu se mai poate intruni??
multumesc ptr raspuns....dar care este modalitatea prin care pot sa inscriu alti membrii din moment ce nu pot sa intrunesc adunarea generala.Fie ei isi dau demisia sau nu, este aceeasi situatie de a nu putea intruni adunarea G.