avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 349 soluții astăzi
Forum Activitate ionmar

Activitate ionmar

Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
va multumesc mult pentru informatii.sunt imbucuratoare pt mine. o zi cit mai buna.
buna ziua. sunt o persoana care sunt pensionat pe caz de boala din 2008.in august 2010 am facut o contestatie la gradul de invaliditate, iar in decembrie 2010 am obtinut cistig de cauza.in luna ianuarie dosarul a ajuns de la inst. nat.de expertiza medicala si recuperarea capacitatii de munca din bucuresti la ploiesti unde eu am resedinta.la inceputul lunii februarie am fost chemat la comisia judeteana de expertiza medicala si am obtinut decizia cu schimbarea de grad. la sfirsitul lunii februarie actele medicale au ajuns la casa judeteana de pensii prahova iar cei de acolo imi spun ca nu pot sa emita decizia de pensionare deoarece nu au normele de aplicare a legii 263/2010, cu toate ca au trecut mai bine de 3 luni de cind legea a intrat in vigoare. ce pot sa fac in aceasta situatie avind de primit restante financiare din luna august 2010, iar actualmente traiesc doar dintr-o pensie de 444 roni. am acumulat datorii la intretinere de mai bine de 1000 roni.va multumesc pentru sfaturi.
buna ziua. sunt o persoana cu handicap. as dori daca se poate ca cineva sa ma ajute sa intru in posesia anexelor de la hg 400/2001 referitor la gradul de incadrare.