avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate crengutamiscalencu

Activitate crengutamiscalencu

Intentionez sa vand o garsoniera pentru care inca mai am credit ipotecar. Ma gandeam sa solicit avans, suma ramasa de achitat.
Ce documente sunt necesare si de unde/cum le pot obtine?
Vis-a-vis de cadastru si intabulare, stiu ca ele existau la momentul cumpararii gasonierei (2003), dar eu nu mai am niciun document. Sa contactez agentia imobiliara care s-a ocupat la momentul respectiv de tranzatie sau este necesar sa solicit duplicate la ANCPI?
Am un credit de consum in EUR, contractat in Iulie 2007, cu dobanda variabila (7.25%p.a dobanda de referinta a bancii +2% p.a marja). De la data contractarii pana in prezent dobanda aplicata a suferit doua fluctuatii, respectiv: in Noiembrie 2008 a crescut cu 1pp (Euribor crescuse cu numai 0.6 pp), in iunie 2010 a scazut cu 0.75% (euribor scazuse cu mai mult de 3 pp). In acesta situatie doresc sa solicit bancii lamuriri cu privire la formula de calcul a dobanzii (de variatie a dobanzii) aplicata de la data semnarii contractului. Va rog sa imi comunicati daca am dreptul sa cunosc acesta formula, in cazul in care nu este mentionata in contract, respectiv daca banaca are obligatia de a-mi comunica aceasta informatie.
Daca da, in baza carei legi?

Multumesc.