avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate alecsa11

Activitate alecsa11

am renuntat la ideea de a face apel, am pun in balanta ce mi-ati scris.
voi realiza intampinarea sa o pot depune in termen.
deocamdata nu am avocat. voi vedea cum va decurge prima infatisare si daca pot sa fac fata pe mai departe.
va multumesc.

Liliana Gradinaru a scris:

Nu ati discutat cu niciun avocat, macar sa vedeti cum sa va orientati in dosar? Macar sa stiti ce va asteapta?
Apel puteti face, vedeti termenul, insa depinde daca veti putea dovedi. Uneori riscati cheltuieli de judecata daca faceti apel asa, ca sa vedeti daca se putea obtine in plus.


am renuntat la ideea de a face apel, am pun in balanta ce mi-ati scris.
voi realiza intampinarea sa o pot depune in termen.
deocamdata nu am avocat. voi vedea cum va decurge prima infatisare si daca pot sa fac fata pe mai departe.
va multumesc.

Liliana Gradinaru a scris:

Nu ati discutat cu niciun avocat, macar sa vedeti cum sa va orientati in dosar? Macar sa stiti ce va asteapta?
Apel puteti face, vedeti termenul, insa depinde daca veti putea dovedi. Uneori riscati cheltuieli de judecata daca faceti apel asa, ca sa vedeti daca se putea obtine in plus.


Bună ziua, încă nu am primit cererea de apel.
Aș putea depune și eu apel? În care să solicit instanței superioare:
Revizuirea sumei acordate ca daune compensatorii și majorarea acesteia conform prejudiciului suferit;
Dispunerea executării integrale a pedepsei aplicate inculpatului conform hotărârii inițiale. Și dacă există potențiale repercusiuni în cazul unui apel, mă refer pentru mine ca și victima.
Mulțumesc.


Cornel Vasile a scris:

Dupa primirea cererii de apel, respectiv a motivelor de apel, presedintele instantei care a pronuntat hotararea atacata va dispune comunicarea lor intimatului, impreuna cu copiile certificate de pe inscrisurile alaturate si care nu au fost infatisate la prima instanta, punandu-i-se in vedere obligatia de a depune la dosar intampinare in termen de cel mult 15 zile de la data comunicarii.




Mulțumesc.

EmilSavu2 a scris:

Bună ziua, vă rog mult să mă ajutaţi cu un răspuns la următoarea problemă. Am câştigat un proces pe fond, iar persoana care a pierdut urmează să depună apel (în 30 de zile de la comunicare). Aş vrea să ştiu care este termenul în care eu pot depune întâmpinarea după ce s-a înregistrat cererea de apel. Vă mulţumesc mult

Bună ziua, încă nu am primit cererea de apel, aștept, in cazul de față. Mulțumesc pentru răspuns.

Cornel Vasile a scris:

Dupa primirea cererii de apel, respectiv a motivelor de apel, presedintele instantei care a pronuntat hotararea atacata va dispune comunicarea lor intimatului, impreuna cu copiile certificate de pe inscrisurile alaturate si care nu au fost infatisate la prima instanta, punandu-i-se in vedere obligatia de a depune la dosar intampinare in termen de cel mult 15 zile de la data comunicarii.

Am câștigat recent un proces în instanță împotriva unui deținător de câine rasă periculoasă, acel câine m-a mușcat când a fost lăsat liber pe stradă. Acum inculpatul a făcut apel. În cazul unui proces de apel, când trebuie depusă întâmpinarea? Trebuie să o depun înainte de procesul de apel sau după prima înfățișare în fața instanței de apel? Apreciez orice informație sau sfat în această privință. Mulțumesc! Precizez ca nu am avocat care sa ma reprezinte.
Răspuns la discuția Drept la somaj!!!
tudorvaleriu a scris:

Daca ati fost concediata cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) veti beneficia de indemnizatie de somaj.


Da e ART 65 . Multumesc frumos !
Din Martie 08. 2012 pana in Februarie 08. 2014 am fost in CCC, conform legii am depus cererea de reîntoarcere la serviciu cu o luna mai devreme de împlinirea vârstei de 2 ani al copilului , cererea a fost aprobată si drept urmare m-am reîntors la munca in data de 10 Februarie 2014, iar in data 11 Februarie mi sa desființat postul . As dori sa știu daca pot beneficia de somaj. MUltumesc
Răspuns la discuția Pensie alimentara din SUA
gicu13 a scris:

atunci ceea ce v-am spus cade.
copilul ce pașaport are? american? dacă da, atunci nu aveți nevoie de certificat. încercați să găsiți un avocat în orașul unde locuiește tatăl. sunt destui dispuși să reprezinte pro-bono sau care își iau banii după ce câștigă procesul. în aceste condiții, veți primi cei $884 pe lună (sau mai mult, dacă tatăl câștigă mai mult, pentru că se iau în calcul veniturile brute, nu cele nete).


Din păcate copilul nu are Pașaport american. Va multumesc !