avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Activitate carmen69

Activitate carmen69

Buna ziua .Am o intrebare la care as vrea si eu un raspuns .Am un PFA(taximetrie),am platit contributia la CASA DE ASIGURARI de sanatate la zi si as vrea sa stiu daca pot beneficia de concediul medical platit ,avand si peste 14 zile de spitalizare .Multumesc anticipat pentru raspunsuri.


Buna seara .Sa incep cat mai clar.In data de 23 ianuarie 2011 a avut loc un accident eu fiind partea vatamata.S-a mers pe intelegere amiabila .Cel vinovat mi-a dat RCAullui s-au facut toate actele cu inspectorul acelei firme .Tin sa precizez ca masina mea este pe firma (PFA)cu ea imi castigam traiul de zi cu zi .Inspectorul respectiv a facut actele si le-a trimis la Bucuresti urmand sa primesc raspuns.Trecand cateva saptamani am facut plangere la C S A si am primit raspuns ca cei de la asigurari au dreptul sa cerceteze 90 de zile(sa faca propiile cercetari)Am fost chemat de un inspector de la biroul de antifrauda sa dau o declaratie in legatura cu accidentul.Pe data de 23 04 2011 s-au indeplinit 90 de zile de stat pe dreapta fara vreun raspuns Dupa alte drumuri la Bucuresti si telefoane am fost contactat de inspector (asta fiind in luna mai)pentru ami explica ce variante sant ;sa mi se bage banii in cont incadranduma la dauna totala sau sa mi se repare masina in service.Am ales banii in cont .Si la ora accuala astept sa primesc banii .Deci din data de 23 01 2011 si pana azi 6 06 2011 nu am reparat masina.Intrebarea mea este ;Pot sa dau in judecata asigurarile pentru ca dureaza atat si eu nu pot sa imi asigur traiul necesar de zi cu zi si plata altor utilitati?Ce sanse am si cat ar dura procesul?Daca se merita.Eu platesc impozit fix(5000 ron pe an)pentru PFA Precizez ca in declaratii am spus ca masina este pe firma .Ce acte imi trebuie pentru a deschide proces pentru ca am fost impiedicat sa imi desfasor activitatea . Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Ce perioada maxima are un procuror pentru cercetarea unui dosar penal pentru a da o solutionar si ce se poate face penrtu grabirea ca dosarul sa fie trimis in istanta ?Mentionez ca acest dosar a fost trimis de politie art 180cp si in el se cere despagubiri
Răspuns la discuția unsfat
la o luna mi sa trimis si inspector de antifrauda pe care l-am sunat si mi sa spus ca a doua zi a fost dat dosarul.Cum pot da in judecata firma de asigurari pentru plata de zile in care masina {taxiu} nu a functionat?
Discuție unsfat
S.e poate deschide un proces penal in legatura cu un accident de circulatie in care am fost tamponat de un vehicol intrind in a doua luna si nu mi sa trimis un act sa bag masina in servis .Autoturismul meu e taxi pe firma pfa si e sursa de venit.mi se comunica mereu ca dosarul e in cercetare.pot cere despagubiri la firma de asigurari ca imi tine auto pe dreapta?Am facut plingere la csa si tot acelasi raspuns am primit. asigurarea primita de la vinovat e la [EDITAT]. Dar despagubire de la data cind sa intimplat accidentul nu dupa trei luni ca eu nu platesc strictul necesar la trei luni (intretinere .impozite .etc)
Discuție ce pot face
Cum pot atasa o plingere la parchet la care am o solutionare data de politie cu amenintare'calomniere iar la parchet este un dosar penal cu icadrare 180cpin care eu sint parte vatamata? Acea plingere sa fie proba la dosar.
Răspuns la discuția Stramutare
In legatura cu problema de mai sus mai am o plingere depusa cu doua saptamini inainte si o chitanta cu o suma de bani expirata termen pot sa le atasez la dosarul deschis ca probe?
Discuție Stramutare
Daca nu sint multumit de o solutionare la parchet data de procuror la un dosar fiind parte vatamata pot schimba dosarul la alt procuror deoarece am o banuiala ?
Răspuns la discuția lamurire
pot sa il dau in istanta ca masina sta pe dreapta sa imi plateasca despagubiri cf articolului26 litera c?
Răspuns la discuția lamurire
Bdorin a scris:

Buna ziua,
In baza art. 36, alin. 2 din Ordinul 5 al CSA, asiguratorul poate desfasura investigatii privind producerea accidentului in termen de 3 luni de la data avizarii evenimentului. In aceste trei luni degeba ii chemati la concilere pt. ca va vor raspunde ca se investigheaza cauzele producerii accidentului. Singura solutie este sa va reparati masina la o unitate spacializata (eventual cu care BCR are contract), sa platiti sa aveti deviz de reparatie, factura si chitanta pe baza carora sa va recuperati banii de la asigurari.
Atentie, este posibil sa aveti si daune care sa necesite un proces-verbal de constatare suplimentar - la aceste daune faceti dv. fotografii cit mai clare pt. ca nu va vei nici un inspector de daune de la asigurari sa va intocmeasca p-v suplimentar. Sau cereti serviceului sa faca aceste fotografii si sa le trimita la reconstatari bcr ca sa aiba dovada ca sa solicitat inlocuirea acestora.
Imi pare rau ca va dau aceasta veste proasta....dar cam asa stau lucrurile cu dosarele de daune care ajung sa fie cercetate.