avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate cristinan1985

Activitate cristinan1985

Buna ziua,
Parintii mei au o casa in curtea lor pe care vor sa o darame deoarece e putin deteriorata de vreme insa nu au bani sa faca dosarul la primarie, care din cate am inteles e destul de stufos: cereri peste cereri, fisa fiscala, certificat nu mai stiu de care, proiect de demolare si abia apoi se elibereaza autorizatia de constructie.
Eu va intreb daca nu exista si alta cale de a demola cladirea asta fara a mai plati proiect de demolare si alte taxe la primarie, gen o cerere pe propria raspundere, sau altceva..

Va multumesc anticipat ptr raspunsurile Dvs.
Răspuns la discuția custodie copil drepturi de vizita
ma gandeam si la varianta sa merg la politie si sa depun plangere ptr ca l-am inregistrat cand ma insulta si ameninta in una din datile in care m-a sunat..
lucru asta n-ar conta pe 22.04 cand am infatisarea la proces?
Răspuns la discuția custodie copil drepturi de vizita
Dar unde trebuie sa solicit acest lucru - ancheta psiho-sociala?
Buna ziua,
Am aflat ca tatal copilului mi-a deschis proces ptr schimbarea programului de vizita, si si-a angajat un avocat ptr a-l reprezenta.
Relatia cu tatal s-a rupt initial in 2010 cand eu am cerut si obtinut custodia copilului (atunci copilul avea numai 5 luni) tatal a fost de acord cu programul de 2 vizite pe luna si acordarea pensiei alimentare de 150ron/ luna - pe motiv ca nu este angajat cu carte de munca nicaieri...
Doi ani am stat separati - timp in care el a platit copilului de 3-4 ori pensia alimentara, si nu a respectat programul de vizita - apoi ptr un an, tot ptr copil am mai locuit impreuna - insa acest lucru s-a dovedit un dezastru, deoarece in acest timp s-a purtat din nou foarte urat, era ff violent verbal si fizic, mai mult cu mine, dar uneori si cu baietelul, asa ca am fost nevoita din nou sa plec.. de atunci au trecut 3 luni, timp in care nu a venit decat 1 data la copil(la inceput) dupa care 2 luni nu a mai dat nici un semn, iar saptamana trecuta m-a anuntat sa ma anunte ca m-a chemat la judecatorie sa modifice programul de vizita, in sensul ca el vrea sa vada copilul mai des...#-o ..mi s-a parut initial ca glumeste, mai ales ca pana in prezent nu am primit citatie, insa am verificat pe internet si am gasit cererea depusa la judecatorie.. am nevoie urgent de consiliere:
- cum sa fac sa il tin cat mai mult departe de copil, ptr ca din punctul meu de vedere, are o influenta negativa asupra lui!
- ma gandeam sa -i depun plangere la politie ptr ca i-am inregistrat ultimul apel telefonic, in care ma jignea, ma injura, si chiar m-a amentintat.

Astept sfaturile Dvs!!
Multumesc!
dupa o relatie de 8 ani in care eu si concubinul am realizat diverse bunuri impreuna, ne-am despartit iar el nu vrea sa mi dea inapoi nimic dinn ceea ce eu am adus in aceasta relatie: bani si diverse bunuri materiale - pot sa il acuz ca si-a insusit ce nu ii apartine? cum pot sa le redobandesc?
cand spun bunuri ma refer la mobilier si electrocasnice, iar cand am mentionat bani ma refer la valori de peste 30000 de lei.
am construit o casa impreuna, si avem un baietel de 3 ani si 7 luni.
am consultat un avocat care nu mi-a dat mari sperante - deoarece casa si terenul sunt trecute doar pe numele lui, insa avocatul s-a legat mai mult de faptul ca terenul a fost obtinut de la o bunica de-a concubinului sub forma de donatie, sau ceva similar - oricum nu a fost un contract de vanzare cumparare, ci s-a mers pe cale judecatoreasca, si la notar.. in perioada aceea fiind impreuna, cumva avocatul respectiv a gasit aspectul asta ca un punct de plecare in proces..
Astept sfaturile Dvs,
Va multumesc anticipat!!
Buna ziua!!
Am revenit cu noi intrebari legate de subiectul anterior: despartirea dupa o relatie de concubinaj in care am investit foarte mult financiar!!
1.Ce se intampla daca dupa invitatia de a discuta in fata unui mediator, domnul continua sa nu vrea sa imi returneze bunurile pe care i le-am adus ( si aici nu ma mai refer la banii pe care i i-am dat de buna voie pentru a ridica o casa sau la alte sume de bani - ptr ca am inteles ca asta deja e o cauza pierduta) ma refer insa la tot mobilierul si aparatura lasata acolo, pe care el refuza sa mi-o returneze.
2. ce se poate intampla daca merg si mi le iau singura atunci cand el nu este acasa?
3. cum as putea sa-l constrang sa mi le returneze?

Astept cu mare interers raspunsurile Dvs!
Va multumesc anticipat!!
Creditul este unul ptr nevoi personale, materialele de constructie au fost cumparate pe numele lui, ptr ca in relatia noastra eu eram cea cu un program de lucru prelungit la 10-12 ore, iar el are un program lejer si flexibil, el a cautat materialele si le-a achitat cu banii obtinuti de mine. doar contractul de credit ptr geamurile casei e pe numele meu si cardurile de credit cu care au fost cumparate diverse bunuri care au ramas in casa.
terenul a fost obtinut de el printr-o hotarare judecatoreasca (nu stiu exact procedura, dar a apelat la sentinta judecaatoreasca sa plateasca mai putin) de la o bunica de-a lui.
Copilul l-a recunoscut, este incredintat mie prin hotarare judecatoreasca - din 2010, cand ne-am si separat ptr 1 an, timp in care el nu a platit decat ocazional pensia alimentara - pe motiv ca nu lucreaza legal cu cm.
Este adevarat ca am insistat in relatia asta din prea multa prostie, dar va intreb pe dvs ce sanse am sa ies cat mai putin afectata dpdv financiar.
(Creditul de ex l-am obtinut in 2007 - problema e suma 33000 ron ptr care am de platit pana in 2017 aproape dublu!!)

Va multumesc mult ptr toate raspunsurile oferite!!!

Intr-adevar - nu suntem coproprietari.
La momentul la care "am plecat la drum impreuna" nu am vrut sa ma gandesc la situatia la care am ajuns acum.. Eu am pastrat doar contractele de credit.., cardurile de credit, contractul de imprumut pt geamurile termopan
Ma gandeam ca poate dura chiar si cativa ani - dar sunt hotarata sa nu las lucrurile asa!
De fiecare data cand am discutat cu el despre situatia bunurilor comune m-a sfidat!
E foarte increzator ca din cauza faptului ca actele casei si ale terenului sunt trecute pe numele lui - eu nu as avea nici o sansa sa recuperez nimic..
Care e primul pas?: introducerea cererii de partaj la judecatoria de care apartin cu domiciliul?
E obligatoriu sa depun cererea la judecatoria de care apartin?
Cat timp dureaza cu aproximatie de la inaintarea cererii pana la prima sedinta? Pe ce perioada de timp se poate intinde un proces de genul asta?
Buna ziua,
Va rog sa ma informati cum trebuie sa procedez in cazul in care m-am despartit de pesoana cu care am convietuit 8 ani: impreuna avem un baietel de 3 ani jumatate, am construit o casa in care am locuit( din 2007 pana in prezent).
Problema e ca aceasta persoana nu vrea sa imi returneze nici unul dintre lucrurile pe care le-am adus in acea casa: mobilier: elecrocasnice, .. pe motiv ca acea casa a fost construita pe numele si pe terenul lui. Banii pentru ridicarea casei insa i-am obtinut eu dintr-un credit ptr nevoi personale si alte surse (munca in olanda).
Trebuie sa precizez si faptul ca de-a lungul acestei relatii am avut multe probleme: certuri, violenta verbala si fizica - despartiri de scurta durata..
Cat poate sa ma coste un proces pentru obtinerea partii mele din ce-am investit acolo?
Cat poate dura un asemenea proces?

Astept cu mare interes raspunsurile Dvs!