avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate lujza

Activitate lujza

Buna ziua

as avea o intrebare: com se poate valorifica stocul ramas in urma programului guvernamental "Lapte si corn" fiind inscriptionat pe ambalajul produselor ca nu se comercializeaza .

Multumesc anticipat pentru sugestii si raspunsuri
Luiza
Răspuns la discuția amortizare nedeductibila fiscal?
Pana la urma m-am lamurit, va trebui sa impozitez diferenta de amortizare provenind din partea din reevaluare...mersi pentru informatiile trimise noutate pe care pot folosi e trecerea la alte rezerve a valorii de amortizare provenind din reevaluare..

O zi buna
Răspuns la discuția diurna legala
chelt.cu indemnizatia de deplasare acordate salariatilor pentru deplasari in Romania si in strainatate ,in limita 2.5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice -Conf Cod fiscal-Art 21(3),c.
Nivelul diurenei este de 13 RON dupa cum stiu in Romania- iar in strainatate nivelul diurnelor si al plafoanelor de cazare Hotarare 436//30.04.2002-MOF 321/15.05.2002-la care s-a mai aparut modificari la anumite tari conf HG 1570/2003.dec 18
Răspuns la discuția amortizare nedeductibila fiscal?
va multumesc pentru lincul trimis...le-am studiat.. dar pana la urma tot raman cu intrebarea initiala tinand cont de OUG 34/2009 in care se prevede modificarea Codului Fiscal cu privire la impozitarea rezervelor din reevaluare a mijloacelor fixe , efectuate dupa data de 01.01.2004-care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizarii fiscale- s-a prelungit si pentru anul 2011 sau era valabil numai 01.05.2009-31.12.2010?
reevaluarea efectuata la sfarsitul anului 2010 pentru cladire de catre evaluatori atestati da dreptul deductibilitatii diferentei de amortizare aferente reevaluarii la o societate sau se va considera cheltuiala nedeductibila fiscal la calcularea impozitului pe profit incepand cu anul financiar 2011

Va multumesc anticipat
Se poate amortiza si in ce cod clasificare intra o autorulota la o societate de comert ?-folosind pentru petrecerea concedii de odihna a angajatilor

Cu multumiri,
Lujza