avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 180 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters177044

Activitate ContSters177044

va multumesc pentru lamuriri,am sa-i spun sa se duca la APS
Răspuns la discuția ce se poate face?
Distinsa Doamna Avocat,
sunteti asa de draguta,sufletista si high profesional ! =D>:)
Va multumesc din tot sufletul pentru sfatul dat,incerc sa ma linistesc cumva,sper sa reusesc.
Referitor la inscrisuri: pot fi considerate ca si probe SMS-uri,facturi de mobil cu numerele apelate?
Referitor la instiintarea oficiala despre existenta sarcinii, despre care va vorbeam in topic,poate fi considerata ca si proba partiala? Intreb asta,deoarece sarcina mea este cu placenta praevia,existand anumite riscuri,printre care si acela,ca pot deceda la nastere prin hemoragie masiva...:( sper sa nu fie asa,si as dori sa las cumva in urma un document oficial despre toata povestea asta.
Inca odata,mii de multumiri pt sfaturi! =D>
Răspuns la discuția Haideti sa scriem povesti!
=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>
MULTUMESC,MI-ATI INSENINAT ZIUA!:)
citind rubrica.mi-am adus aminte de un caz similar, tot studenta ,care si-a inghetat anul 2,apoi a repetat anul 2; acuma ea este in anul 5 de studii si va naste in primavara.Poate beneficia de indemnizatie? sau conteaza doar ultimele 12 luni premergatoare nasterii?
Răspuns la discuția ce se poate face?
si as avea inca o mare nelamurire:cum dovedesti practic relatiile intime avute impreuna? 2 martori ar fi care l-au vazut ca venea la mine in casa,dar va dati seama ca cei 2 nu au stat cu noi in camera cand s-a consumat relatia intima...acolo am fost doar noi 2...
ma tot framant ,deoarece recent am auzit despre un caz in care paratul a refuzat testul de ADN,a platit amenda,iar Instanta nu s-a putut pronunta referitor la stabilirea paternitatii.Cum poate sa existe asa ceva? Pai nu dreptul copilului si adevarul trebuie sa primeze?
Va rog frumos, dati-mi exemple de inscrisuri ce pot fi folosite intr-un proces de paternitate.
Va multumesc pentru toate sfaturile,indrumarile acordate!
Răspuns la discuția ce se poate face?
eventual,tatalui biologic al viitorului copil i se poate trimite o instiintare oficiala despre existenta sarcinii,sau a copilului dupa nastere prin executor judecatoresc?
pentru ca refuza orice fel de dialog...instiintarea ar fi utila ca si act la dosarul de paternitate ce i se va intenta ulterior?
Răspuns la discuția ce se poate face?
ce i se poate intampla tatalui biologic,daca refuza testul ADN la proces ? poate fi obligat cumva sa il faca ?
Situatia este delicata.Este vorba despre o viitoare mama singura , care va naste curand.Cei doi nu sunt casatoriti , ba mai mult , tatal biologic al copilului ce se va naste a parasit-o pe mamica , cand a aflat despre sarcina , nu mai da nici un semn de viata. Dupa spusele lui , el nu poate accepta ideea ca va deveni tata. Viitoarea mamica este disperata. Zilele acestea , fiind la un control medical intr-o maternitate , a citit cu stupoare pe peretele colidorului un anunt al spitalului , un fel de regulament , din care reiese ca pentru nounascutii care provin dinafara casatoriei se cer certificatele de nastere si buletinele -original si copie- al ambilor parinti. In acel regulament mai scrie ca inregistrarea nounascutului este obligatorie in primele 24 de ore de la nastere - probabil din cauza abandonului masiv de nounascuti- si ca nu se externeaza nounascutii pana nu se intocmeste acesta procedura. Ce poate face viitoarea mamica in cazul in care tatal biologic nu vrea sa vina cu actele lui la inregistrarea nounascutului ? Copilul nu poate sta in maternitate pana se termina un proces de paternitate , care ma gandesc , poate dura in timp...Ce o sfatuiti pe mamica sa faca in sityuatia data ? Va multumesc !