avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 153 soluții astăzi
Forum Activitate iulieta

Activitate iulieta

Buna ziua,
Am un copil de 1 an și 5 luni, care a fost recunoscut la naștere,de către tatăl lui,însă, după puțin timp, a plecat de lângă noi, considerând ca are alte priorități.
Nu am fost căsătoriți. Nu participa cu nimic în viata copilului, eu o cresc de când s-a născut.
Acum ma confrunt cu o situatie:ma gândesc sa o înscriu la creșă, pentru ca voi începe serviciul,dar nu am cu ce sa demonstreze ca el nu este lângă noi, și nu ia parte la creșterea ei, nici nu plătește o pensie alimentara..nimic.Pur si simplu nu este...Ma puteți îndruma, cum sa procedez?Nu l-am dat în judecata, speram sa se întoarcă,pentru copil..dar acum am nevoie de dovezi ca o cresc singura,fără ajutorul lui.
Va multumesc!
Cu stima, Ionica U
Buna ziua!
Va contactez in speranta ca ma puteti îndruma.In urma unei relatii din care a rezultat un copilaș, noi,părinții fiind necăsătorit,ne-am despărțit.
In timpul relației voiam sa ne facem familie si tatăl copilului a luat un teren in comuna Sirna,Prahova.Voia să ne facem casa si sa ne mutăm acolo.M-a trecut si pe mine în acte 50-50%.Dupa despărțire,i-am spus că ii cedez partea mea.El vrea sa treaca actele pe numele copilului care are 6 luni jumatate.Imi puteti spune ce soluție exista?El spunea de curator autoritate tutelară.Daca am alege aceasta varianta,imi puteti spune ce presupune aceasta;daca si cu ce as fi eu obligată fata de el?Multumesc!
Buna seara,va contactez pentru a afla onformatoa,daca s-a aprobat legea pentru acordarea indemnizației mamei eroine cu multi copii?Daca Da,ce documente se depun si unde?Multumesc!
Răspuns la discuția Nelamurire clauza casco
Multumesc!
Buna seara,
am o intrebare referitoare la despagubirea politei casco referitoare la furtul cheilor auto.In contract nu apare specificat nimic referitor la chei,nici excluderea despagubirii cheilor...am inteles ca este o clauza separat,de care eu nu am stiut,agentul mi-a spus ca nu m-a informat pentru ca nu se intampla decat in 1% din cazuri si nu i s-a parut necesar..acum eu trebuie sa suport cheltuielile...inchizatori si chei...nu stiu ce e de facut in acest caz..oare acea clauza separata pentru chei este legala?,Multumesc!:)