avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Activitate ane mari

Activitate ane mari

Buna ziua,
am urmatoarea intrebare: in urmadivizarii unei societati civile de avocatura care e platitoare de tva (sca) rezulta un nou sca care fuzioneaza cu un alt sca neplatitor de tva. Intrebarea este: ce se intampla cu noul sca care rezulta in urma divizarii si fuzioneaza cu sca-ul neplatitor de tva? Devine neplatitor de tva?
Buna ziua,
Am urmatoarea problema: un salariat pleaca in delegatie la inceputul lunii iulie timp de 2 zile. Slariatul primeste salariul o singura data pe luna, la sfarsitul lunii curente.
De la serviciul contabil i s-a spus faptul ca diurna i se va plati la sf lunii odata cu slariul, adica salariatul crediteaza firma pana la sfarsitul lunii.
Va rog sa imi indicati daca e legal lucrul acesta, si daca da, care este legislatia care reglementeaza lucrul acesta?
Buna ziua,
Am urmatoarea problema: dupa 8 oe de munca sunt nevoit sa plec in deplasare, din Bucuresti, la Hunedoara. Drumul dureaza 6 - 7 ore. A doua zi, dupa ce rezolv problemele, adica tot dupa vreo 8 ore de munca, ma intorc inapoi in Bucuresti.
Intrebarea mea este: cum se calculeaza, in acest caz, orele suplimentare?
Buna ziua, a
Am uramtoarea intrebare: o societate amenajeaza apartamentul administratorului, care e si sediul acestei societati. In balanta nu apare inregistrata nici o cladire si nici nu exista contract de chirie. Toate amenajarile au fost inregistrate in contul 231. Dupa ce s-au terminat aceste amenajari ce se intampla cu soldul contului 231?

Multumesc
Bravo lor, dar asta nu inseamna ca trebuie sa impart salariul cu ei, in conditiile in care eu platesc ceea ce consum (intretinere + curent, cablu, internet), cu mancarea suntem separati iar alte consumabile (detergenti rufe, de expl) fiecare isi cumpara.
cand faci un copil nu cred ca poti gandi ca si in cazul unei casnicii: nu imi mai plac ochii sotului, divortez; cand nu iti mai plac ochii copilului ce faci?!?! Iar conditii decente nu gasesti la mai putin de 220-230 euro nu gasesti conditii decente, sau poate aveti dumjavascript:void(0);neavoastra oferte de chirii mai mici
chiria de 250 euro+intretinere si alte facturi curente depasesc oricum slariul meu net actual (de mancare si alte cheltuieli nici nu mai vorbesc)
Multumesc mult pentru raspunsuri
Nu, din pacate nu.
Buna ziua,
Am urm situatie: o persoana in varsta de 32 de ani care locuieste impreuna cu parintii (nu are posibilati materiale de a-si achizitiona o locuinta proprie sau de a locui cu chirie, salariul net fiind de 1000 ron net). Aceasta persoana isi suporta singura cheltuielile, nedepinzand material de parintii sai, contribuind cu cat poate la cheltuielile casei. A contactat credite de nevoi personale pe care le-a achitat din propriile venituri, aceste credite fiind utilizate exclusiv in interesul parintilor sai. Mentionez ca parintii au capacitate de munca, amandoi avand un loc stabil de munca. Acum parintii vor sa evacueze aceasta persoana din casa considerand ca nu contribuie suficent la cheltuielile casei. Pot face acest lucru fara o hotarare judecatoreasca in sensul asta?