avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate marcu2809

Activitate marcu2809

buna seara incerc sa va explic cat mai scurt posibil. deci tatal meu a decedat in 2006 un an dupa tatal lui . mama si fratii lui (2) SAU GANDIT IN 2008 sa faca succesiunea si implicit certificat de mostenitor la notariat dar surpriza am aflat ca numai ei 2 frati si sotia sunt trecuti ca mostenitori desi tata nu renuntase la mostenire declarand ca nu mai exista alti mostenitori( vorbesc de mine si fratele meu copii fratelui decedat) intrebarea mea este : eu , fratele meu si mama adica sotia tatalui meu avem vreun drept la mostenire dupa bunicul? vorbim despre 18 hectare de pamant asta ar fi o chestiune iar a doua se prezinta astfel : inca de la inceputul casniciei dintre tatal meu si mama mea tata a avut rate la servici prin care i retrageau bani pe statul de plata din salar pentru plata diverse materiale de constructie timp de 6 ani , materiale cu care tata construia o casa la bunici. acea casa a fost construita pe pamantul fostulu c.a.p.ulterior cumparat de bunicii mei.deci constructia si pamantul la un moment dat rezultau pe numele bunicilor.in timp ce bunicul inca traia a facut un act de vanzare cumparare de pe numele lui pe numele fiului cel mare .mentionez ca tata era fiul mijociu.deci din nou tata nu a primit nimic .ultimii ani de viata tata si ia petrecut muncind pamantul parintilor fara ca noi familia sa avem vreun beneficiu(produse agricole sau bani).tata a murit la domiciliul bunicilor in conditii suspecte am inteles ca bause alcool iar bunica ia dat medicamente.putem in vreun fel sa recuperam ceva din drepturile noastre si cum? va multumesc anticipat pentru timpul acordat si astept un raspuns va rog frumos.
Răspuns la discuția care divort este valabil?
nu ma intelegeti gresit dar eu platesc la copii, de multe ori chiar si mai mult de 400 de euro, la medic, la scoala, imbracaminte , iesiri si multe altele dar ea vrea 1000 de euro lunar. iar eu trebuie inca sa mai platesc si masina ei 4 ani de acum incolo ratele la banca care si alea sunt de 300 e euro lunar. cateodata numi raman bani sa trec strada.cat ar dura divortul in moldova in conditiile astea si daca ma ajuta cu ceva hotararea de separare de aici din italia. as vrea sa scap cat mai repede de problemele astea cu ea si amenintarile ei cu politia. imi face numai probleme.
buna ziua. ma numesc Marcu si am o problema: sunt casatorit cu sotia de 14 ani in R.Moldova. momentan locuim in Italia de cativa ani. Avem 2 copii din care unul de 5 ani care sa nascut aici in Italia. Sotia mea a cerut separarea aici in Italia si a obtinuto. Acum judecatorul a stabilit si o pensie alimentara de 400 de euro lunar. (momentan nu mio pot permite, pt ca trebuie sa platesc si masina care e pe numele sotie, si datoriile ...) Oricum vazand ca ea ma ameninta din nou ca ma da iar in judecata ca nu pot plati eu as vrea sa cer divortul in R.Moldova. acum nu stiu cum sa procedez, pt ca eu as merge in Moldova sa cer divortul dar ea nu va accepta niciodata si nu stiu ce sa fac, si nici nu stiu cat va dura tot acest proces dat fiind faptul ca ea nu se va prezenta. Poate cineva sa ma ajute si sa ma indrumeze , poate chiar si sa imi indice un bun avocat.. va multumesc foarte mult si astept un raspuns urgent ..ma gasesc intro problema grava...