avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate predadan

Activitate predadan

Răspuns la discuția Rezident sau nu?
daca ai contract oficial ,ti s-a atribuit un codice fiscale cu adresa fiscala ,de obicei sediul societatii unde lucrezi .De cand cu Salvini s-au pus pe straini sa-i verifice la taxe si impozite si sa-i execute ,astfel este suficient sa figurezi in evidenta fiscala ca poti fi considerat ca si rezident .faptul ca lucrezi de doua ori pe an ,deci doua seturi de salararii ,te obliga sa declari venitul cumulat si sa platesti impozit suplimentar (dichiarazzione unica per reditti complessivi)daca venitul e mai mare de 8000 de euro .ceea ce patronii uita sa mai spuna .cat despre masina depinde cate zile stai de fiecare data .
Răspuns la discuția Concediu medical
sunt intr-o situatie similara ,conform italienilor daca te duci la sediu inps al regiunii unde e inmatriculata nava e o posiblitate de succes ,alta ar fi proces cu ajutorul unui avocat dar costa ,,am auzit de o doamna avocat Tudorache ,si ultima astepti .eu am facut reclamatie la inps oficial si inca mai proceseaza dupa un an .bafta
am fost protagonistul unui accident de circulatie cu istoric ciudat .am fost lovit intr-o intersectie de o alta masina cand faceam la stanga .problema e ca nu am fost capabil la momentul respectiv sa sugerez macar ca celalalt conducator auto a trecut cu mare viteza pe rosu ,asa ca a ramas ca eu aveam verde ,ea avea verde si eu sunt vinovat ,in momentul accidentului am sunat la 112 si un echipaj de politie impreuna cu un echipaj smurd au sosit cam in 10 min .am fost testati cu aparatul draeger ,testul fiind negativ ,doamna care m-a lovit acuza dureri la genunchi si eu am insistat sa fie transportata la spital ,numai ca ea a refuzat ,cred,sau echipajul smurd a considerat ca nu este necesar ,de asemeni echipajului de politie i-a spus ca nu are pretenti si ca rezolvam amiabil.m-am oferit sa transport masinile in service etc .intre timp o tertza persoana a venit si a intervenit transporatand-o la spital si afirmand ca vrea la politie .m-am conformat si am mers la politie unde am urmat procedura .la sfarsitul declaratiei a zis ca nu vrea urmarire penala si a incheiat declaratia cu ceva de genul 'ne-am impcat defintiv si fara alte pretentii'.a doua zi sunt chemat de un avocat ca sa ma informeze ca cere 2000 euro daune morale folosind ca argumente un eventual lung proces penal etc .acum eu nu mai stiu ce sa fac ,am nevoie de sfatul unor persoane cu experienta ,si niste detalii despre cum satisface asiguratorul si pretentiile de daune morale .
va multumesc
aveti vointa va doresc succes
pana la urma e vorba de omenie si sentimente paterne pentr copilul dvs .nu sunteti singura pe care o vad in situatia asta ,rasplata vine mai tarziu pentru ca viata nu iarta si nu asteapta
va mai sugerez o cale ,automat imbarcarile se inscriu la autoritatea navala,in caz ca avocatul dvs poate obtine un ordin judecatoresc sa aveti o copie a foii matricole si ale contractelor doveditoare ,un argument in plus sa confruntati cu adeverinta emisa de agentia de crewing .retinerea din salariu de baza cred ca este incorecta .cu siguranta declaratia de venit nu e reala ..sunt slabe sanse dar cam asta e .cat despre virarea banilor in cont compania vireaza bani in orice cont cu oricine titular declarat de angajat -aici nu aveti ce face .totusi cum justifica sotul sumele remise ? pe baza de chitanta semnata de dumneavoastra ?o alta forma de constrangere poate fi cererea in procesul de urmarire pentru ndatorii de a i se restricitona accesul in strainatae si dac obtineti atunci trebuie sa plateasca ,altfel nu mai castiga .
daca tara e europeana .da impozitul e platit de armator statului respectiv si atunci incercati sa contactati armatorul informandu-l ca are de platit o pensie alimentara in valoare de .......puteti atasa si o traducere in limba respectiva a deciziei ,astfel daca e anganjat pe termen nedeterminat legile europene s-ar putea sa va fie in avantaj mult mai mult decat in romania.un avocat specializat in dreptul din tara respectiva ar fi de ajutor .altfel daca nu e in europa sigur nu plateste nimic .numa ca ma mir vazand exemplul lui piturca dac valoarera contractelor pe ultimul an a fost declarat corect atunci de ce o pensie asa mica?
parerea mea este ca vedeti problema dintr-un unghi gresit;ar trebui sa lasati concubina si sa va concentrati asupra sotului ,actionati in judecata pe sot pentru neplata obligatiilor si sesizati fiscul pentru acuzatia de frauda fiscala(de exemplu neplata impozitului pe venit )cat despre masina ar trebui sa stit ca bunuri vandute dupa separare fizica dar inainte de partaj trec in regim de bunuri furate cu exceptia situatiei cand este bun dobandit dinainte de casatorie
Răspuns la discuția licenta spiru haret
minunat ,doar ca tehnic vorbind nu se inghesuie nimeni sa creeze o cale.problema e ca e o generatie cu diploma si o alta generatie care nu are diploma si realmente ministerul face concurenta neloiala angajatilor sai eliminind o mare parte din ocupanti ai posturilor folosind acest criteriu
buna seara,
sotia mea a absolvit facultatea de psihologie in cadrul USH promotia 2009.Cred ca situatia va este cunoscuta .m-ar interesa actiunile ce se pot desfasura pentru a forta mana reprezentatilor universitatii si ai ministerului in scopul rezolvarii rapide pozitiv sau nu a acestei situatii penibile:
-ce trebuie intreprins pentru a actiona in judecata Centrul tehnologic USH Constanta(cu bataie catre Ush Bucuresti) cu acuza de inselaciune si cerere de despagubiri pentru faptul ca au asigurat studentii permanent ca forma de invatamant respectiva ar fi acreditata(in speta psihologie id)cu scop de obtinere a foloaselor materiale (acea taxa de scolarizare.56000x1000 ron=56000000ron numai de la cei in discutie)
-ce trebuie intreprins pentru a actiona in judecata ministerul pentru tolerarea functionarii neacrditata si mai ales pentru incercarea de anulare retroactiv a unor examene deja consumate (chiar si diplome deja emise cu antetul lor)
Sper ca aceste actiuni vor determina trezirea din letargie a ministerului si reprezentantilor asa zisei universitati in scopul definitivarii situatiei legal fie favorabil,fie defavorabil studentilor,caz in care universitatea trebuie sa despagubeasca studentii astfel incat sa dispara ,iar cei responsabili din minister sa plateasca si sa mearga unde trebuie ,adica la arest sau cel putin sa dispara din minister .
De asemeni mi-ar fi de folos sa-mi recomandati un avocat sau o serie de avocati care s-ar putea ocupa de asa ceva ,fapt fara precedent in Romania