avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate signora

Activitate signora

Multumesc mult pentru raspuns dar as dori sa iau legatura cu un avocat pentru a face cererea de ajutor public judiciar si tot ce trebuie pentru a face aceasta succesiune.Ma puteti ajuta?
proces pentru succesiune si partaj

Buna ziua!
Cum se intocmeste un dosar la judecatoria in circumscriptia careia s-a aflat ultimul domiciliu al defunctului pentru succesiune si partaj in situatia in care au trecut aproape 6 ani de la decesul sotului, iar copiii din prima casatorie au fost in relatii reci cu tatal lor,au venit doar la inmormantare fara a participa cu nimic si nu au vrut sa faca succesiunea motivand ca nu au bani iar sotia supravietuitoare nu stie adresele lor si are si un venit de 513 si cat ar costa onorariul unui avocat pentru a o reprezenta si a face succesiunea.
Va multumesc mult pentru raspuns.
va doresc multa sanatate si o zi buna!
Buna ziua!
Va mai deranjez cu o intrebare,
Avand in vedere varsta pe care o am si faptul ca ma deplasez foarte greu din cauza bolii respectiv artroza, pot sa fac o procura pentru fiica mea sa ma reprezinte in procesul pentru succesiune?
va multumesc mult pentru raspunsul dvs.
Buna ziua!
Va mai deranjez cu inca o intrebare,
daca nu se face succesiunea dupa sotul meu din motivele pe care le-am spus mai inainte,dupa decesul meu, copiii mei din prima casatorie au dreptul la partea mea de mostenire?
Tin sa adaug ca in timpul casatoriei mele cu cel de-al doilea sot , copiii mei au fost cei care m-au ajutat cat a fost sotul meu bolnav, la cheltuielile de inmormantare si pomenire a sotului si acum ma ingrijesc si pe mine.
Daca nu pot afla adresele de domiciliu ale copiilor nu voi putea face nimic nu?
Multumesc mult pentru raspuns!
Voi proceda dupa cum m-ati indrumat!
Cu stima
Buna ziua!
Cum se intocmeste un dosar la judecatoria in circumscriptia careia s-a aflat ultimul domiciliu al defunctului pentru succesiune si partaj in situatia in care au trecut 4 ani de la decesul sotului, iar copiii din prima casatorie au fost in relatii reci cu tatal lor,au venit doar la inmormantare fara a participa cu nimic si nu au vrut sa faca succesiunea motivand ca nu au bani iar sotia supravietuitoare nu stie adresele lor si are si un venit de 452 lei deci nu isi poate permite angajarea unui avocat. multumesc din suflet pentru raspuns.

Răspuns la discuția succesiune
multumesc mult!