avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate ioanacm

Activitate ioanacm

Buna, as avea o intebare la care din pacate nu am gasit un raspuns ferm: am divortat acum 2 luni, am trecut la numele dinainte de casatorie iar pasaportul pe care il detin este valid si este pe numele din timpul casatoriei. Intrebarea este: pot sa folosesc pasaportul avand in vedere ca este valid insa pe numele vechi? Este vreo lege care face referire la acest aspect?

Va multumesc frumos!
Va multumesc pentru raspunsul oferit, Domnule Valeriu!
Deoarece in cadrul companiei la care lucrez situatia mea nu e una singulara din cate am inteles (am mai avut colegi care, ca si mine, au fugit din spital catre un fax pentru a trimite concediul :) ) doresc sa ma adresez celor de la departamentul de Resurse Umane pentru a preveni astfel de incidente viitoare. Pentru a face acest lucru doresc sa demonstrez, cu legile in vigoare, faptul ca se comit erori in astfel de situatii.

De aceea revin pentru lamuriri :)

Mie imi pare ca aceste 2 legi sunt in opozitie :

Art. 18. - (1) Medicul curant din spital elibereazã certificatele de concediu medical numai la externarea pacientului.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) situaţiile în care durata internãrii cuprinde perioade din douã sau mai multe luni calendaristice, caz în care medicul curant va acorda lunar certificatul de concediu medical. (alineat modificat prin art. I pct. 10 din Ordinul C.N.A.S. nr. 470/2010, în vigoare de la 12 mai 2010)


OUG nr. 158/2005
(2) Certificatul de concediu medical se prezinta platitorului pana cel mai tarziu la data de 5 a lunii urmatoare celei pentru care a fost acordat concediul.


Nu e cumva vorba de o contradictie daca se elibereaza lunar concediul iar a doua lege obliga predarea lui pana la data de 5 a lunii urmatoare?

Art 18 face referire exacta la situatia mea. Nelamurirea este: unde e specificat in lege faptul ca puteam preda concediul in momentul externarii?

Va multumesc.

OUG nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate prevede :
Art. 36. - (1) Calculul si plata indemnizatiilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat in conditiile legii, care constituie document justificativ pentru plata .

(2) Certificatul de concediu medical se prezinta platitorului pana cel mai tarziu la data de 5 a lunii urmatoare celei pentru care a fost acordat concediul.


Imi cer scuze daca insist :) dar mie imi pare cu 2 taisuri aceasta lege si cu aplicabilitate in functie de interpretarea fiecaruia.
Ca sa fiu mai explicita, perioada de internare este: 30 noi pana la... plus infinit ( sper sa nu mai dureze foarte mult :) ); azi, 4 dec sunt inca internata.
Practic, concediul medical este compus din 2 luni.
De la firma spuneau ca nu se poate calcula salariul daca nu predau concediul medical pentru ziua de 30 noi pana la 3 dec(plus ca ma vor ponta ca nemotivat)
Sa inteleg ca, conform legii de mai sus, eu ar trebui sa predau concediul medical pana in maxim 5 ian 2011 deoarece e compus din zile din lunile noiembrie si decembrie?
Va multumesc.
Buna, stiam ca exista aceasta lege, insa nelamurirea mea e legata de situatia in care am fost: eram inca internata in spital la data de 5 a lunii urmatoare. In aceste cazuri se merge pe o intelegere cu angajatorul privind predarea concediului medical sau exista o lege care sa specifice clar cum se procedeaza in situatii de genul acesta?
Multumesc frumos.
Va multumesc frumos pentru raspuns! Sa inteleg ca predarea concediului medical se face dupa externare in situatia de fata. Cunoasteti si o lege in vigoare care sa ateste acest lucru?
Buna ziua, m-am batut de urmatoarea situatie la locul de munca: am fost internata in spital de la sfarsitul lunii noiembrie (ziua 30) pana in decembrie. De la firma au solicitat concediul medical pentru data de 30 noiembrie pana maxim in data de 3 decembrie (cand inca eram internata). ntrebarile mele sunt: Exista o lege cu privire la data limita de predare a concediului medical si cand ar fi acea data?Angajatorul poate solicita predarea in conditiile in care eu sunt inca internata in spital si sunt in imposibilitatea de a trimite acel concediu medical vizat de catre medicul de familie si clinica cu care firma colaboreaza?
Va multumesc.