avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate vicky_gavrila

Activitate vicky_gavrila

Buna ziua. Sunt in concediu de maternitate, iar firma unde lucrez si-a inchis activitatea din cauza coronavirusului. Ce se va intampla cu concediul meu de maternitate daca angajatorul nu-l mai poate plati ?Multumesc frumos
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Multumesc pentru lamuriri.

In cazul in care sotul indeplinea conditiile pentru CCC pana cand primeam indemnizatie?

As dori mai multe informatii despre suplimentul de insertie. Cand trebuie sa depun dosarul? Am inteles ca sotul trebuie sa dea declaratie ca nu indeplineste conditiile pentru CCC. Unde anume trebuie sa declare? Se declara inainte sa depun dosarul sau dupa?


Multumesc mult.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Am optat pentru CCC de 1 an.
Tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru CCC.

Multumesc.
Buna ziua,

Am si eu o intrebare.
Copilul meu s-a nascut pe 24 septembrie 2014, iar eu sunt in concediu crestere copil din 10 noiembrie 2014. Pana cand trebuie sa primesc indemnizatia? Pana in noiembrie 2015 (pana cand se fac cele 12 luni)?. Daca ma intorc la serviciu mai devreme beneficiez si de salariu si de supliment de insertie?

Multumesc mult de tot.
Am optat pentru CCC de 1 an, iar tatal nu indeplineste conditiile pentru CCC.

Multumesc.
Buna ziua,

As dori si eu niste informatii referitoare la suplimentul de insertie.
Fetita mea s-a nascut pe 24 septembrie 2014. Cand ar trebui sa ma intorc la serviciu ca sa beneficiez de suplimentul de insertie? Pe 24 august 2015 sau mai devreme?

Va multumesc frumos.
Buna ziua,

Am si eu urmatoarea situatie. S-a facut un contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager intre parinti si fiul necasatorit. Intre timp fiul s-a casatorit si nu a avut copii, dar a decedat inaintea parintilor. S-a facut succesiune si prin decizia data de instanta s-a constatat calitatea de mostenitori: sotia decedatului, parintii decedatului, sora decedatului.
Sotiei decedatului ii revine un apartament, dar este obligata sa dea sulte celorlalti mostenitori. Apartamentul este scos la licitatie de executor.
Intrebare: ceilalti mostenitori pot merge la executori diferiti? Daca da, executorii tin cont si de coproprietari?
Mama decedatului vrea mai repede si separat fata de ceilalti mostenitori sulta care i se cuvine avand uzufructul. Se poate astfel? Se poate vinde fractionat apartamentul? Vanzatorul are obligatia sa distribuie sultele fiecarui mostenitor?

Multumesc frumos!
Multumesc mult de tot.
Cotele de mai sus sunt valabile si in cazul in care o sora este din partea mamei dintr-o casatorie anterioara, iar cealalta sora este din partea tatalui tot dintr-o alta alta casatorie anterioara?
Iar fiul decedat este fiul ambilor parinti doar tatal fiid decedat.

Multumesc.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Dar mai am o nelamurire. Fostei sotii ii revine 1/3, dar ce cote le-ar reveni celor 2 surori si mamei din punct de vedere legal?

Multumesc.

Buna ziua,


Am si eu urmatoarea situatie:
S-a facut un contract de vanzare-cumparare cu o anumita suma intre parinti si fiu cu uzufruct viager, fiul fiind necasatorit in acea perioada. Intre timp fiul s-a casatorit si nu are copii. Parintii si-au pastrat uzufructul viager pe intreg apartamentul, apartamentul fiind dobandit de parinti prin cumparare cu plata in rate. Fiul urma sa intre in posesia apartamentului la data decedarii parintilor. Fiul a decedat inaintea parintilor si tatal acestuia ramanand in viata doar mama.
Se poate anula acest contract astfel incat apartamentul sa-i revina mamei?
Ca mostenitori au ramas mama acestuia, 2 surori si fosta sotie.

Multumesc frumos.