avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate misug

Activitate misug

Ok, o sa solicit in scris asociatiei aceste lucruri , desi cita vreme administratorul spune:" ce vrei sa le fac eu ?", nu cred sa se schimbe ceva , mai ales ca administratorul este unul din "abonatii permanenti".
Dupa parerea dvs , cum ii pot constringe pe cei care lasa geamul deschis permanent sa se comporte normal ca sa nu mai consum atit de mult gaz ?
In momentul de fata mi-am facut o dublura la cheia spalatoriei de la etajul 3 si de cite ori gasesc geamul deschis il inchid , dar este o lupta cu morile de vint , in decurs de 30 - 60 minute il gasesc iar deschis, chiar daca inchid geamul respectiv la miezul noptii , dimineata la ora 6:00 cind plec la servici il gasec tot deschis ( ca sa nu mai spun ca pot supraveghea geamul respectiv numai cind sint acasa , in cursul zile cit sintem la servici geamul in cauza este dat deschis la maxim , iar centrala mea merge dupa temperatura de la termostat ) .
As incerca sa modific geamul respectiv sa-l fac roto-basculant ca sa poata fi lasat numai intre deschis, dar consirer ca arunc banii pe fereastra cita vreme celor din jur nu le pasa...
Am facut citeva fotografii in care se vede data si ora la care am gasit geamul deschis , dar cum ma pot folosi de ele ca probe ?

Va multumesc !
Va rog sa ma ajutati cu sugestie ; in blocul in care locuiesc la ultimile doua etaje sint uscatorii de rufe. Unii dintre locatarii ce folosesc uscatoria de la etajul 3 (care este pozitionata deasupra uneia dintre camerele de locuit de la apartamentul meu ) lasa permanent geamul deschis pentru aierisire indiferent daca afara sint minus 10 -15 grade. Cum in spatiile comune prin debransarea de la termoficarea centralizata s-a renuntat la incalzire iar dusumeaua uscatoriei este plafonul camerei mele sint nevoit sa folosesc mai mult gaz pentru incalzire si am costuri mai mari.
Nu reusesc sa ma inteleg cu cei ce folosesc uscatoria de la etajul superior sa lase geamul numai intredeschis ( desi dupa parerea mea era suficient sa aieriseasca cite 10 -15 minute / zi ) , iar presedintele asociatiei de proprietari spune ca nu are ce sa le faca .
Am participat financiar ca oricare dintre proprietari la rebilitarea termica a blocului inclusiv partile comune ( usa termopan la intrare si geamuri termopane pe scara blocului plus izolarea exterioara a peretilor).
Cum pot sa-mi recuperez cota parte de contributie achitata pentru reabilitarea termica a partilor comune ? Atit timp cit unora din locatari le este mai bine prin aceasta reabilitatre termica iar personal eu platesc mai mult decit inainte pentru incalzire ???
Deasemenea am o problema cu programul de utilizare al spatiului comun ( uscatoria de rufe ) , permanent este ocupata de aceleasi persoane care si-au modificat balcoanele facindu-le extensii ale ale spatiilor locuibile si acum ocupa uscatoria in fiecare zi cu citeva rufe ,iar eu chiar daca am nevoie de uscatorie odata la o luna , nu am acces din cauza "abonatilor permanenti"... :(
Va multumesc !