avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters185030

Activitate ContSters185030

Răspuns la discuția Judecarea in lipsa
Sunt reclamant, am trecut de primul termen, deci va trebui sa fac o solicitare scrisa ulterioara.
Răspuns la discuția Judecarea in lipsa
Multumesc f mult
Răspuns la discuția Despre inscrisuri
Multumesc, asa voi face dar ... am avut doua experiente ... cel putin neplacute cu avocatii.
Răspuns la discuția Despre inscrisuri
Daca nu se prezinta - in conditiile in care nu voi avea inscrisurile respective decat la a doua infatisare (vor fi cerute de instanta) - exista riscul sa-mi fie respinsa somatia de plata?
Problema, in varianta de proces, ar fi taxa mare de timbru...
Daca puteti sa-mi formulati o parere competenta va rog...
Am un proces cu o APL careia i-am executat un serviciu in 2008. Mentionez ca nu exista contract. Am factura depusa la registratura primariei, din luna august 2010. Primarul refuza sa faca plata pentru ca nu are procedurile de achizitie facute.
O recunoastere a sumei si implicit a serviciului exista in doua inscrisuri.
Pot sa merg in instanta pe somatie de plata?
Răspuns la discuția Comportamentul judecatorului
Toate copiile anexate au fost etichetate cu "conform cu originalul"
Ceea ce ma deranjaza la aceste atitudini este ca, desi toata lumea stie clar deznodamantul, eu consider ca nu fac altceva decat sa incerce sa amane termenul cand se va face plata (mai ales de catre autoritatile publice locale sau centrale)
Asa cum am mai spus am cateva procese pe rol (recuperare creante)
Am intalnit in majoritatea cazurilor judecatori care doresc sa rezolve cazul cat mai repede cu putinta, in modul cel mai logic cu putinta.
Am intalmit insa doi judecatori care mi-au lasat impresia ca sunt avocatii partii adverse. Asta in situatia in care paratii nici nu se prezinta, nu fac intampinari, totul fiind f. clar (facturi, contracte). Ex. Jud intreaba: De unde vad eu concluzia ca ac facturi au fost acceptate la plata pt ca pe ac copie semnatura este destul de stearsa?
Precizez ca in ac caz una din facturi era achitata, iar din cealalta era achitat partial. Aveam dovezile la dosar.
Cum trebuie sa reactionam in fata acestor cazuri?
Răspuns la discuția Verificarea pe situl judecatoriei
Multumesc. Asa procedam oricum, numai ca aceste neconcordante nu fac decat sa-ti induca o stare de neliniste si disconfort.
Cu stima
Am mai multe procese pe rol. De fiecare data verific starea procesului pe situl judecatoriei respective. Pana acum toti au fost f. prompti, in sensul ca, se afisa imediat termenul de judecata. Am insa un proces la care mi-a venit citatia de cateva zile bune, insa nu figurez pe situl lor. Pot sa am vreo surpriza neplacuta?
Răspuns la discuția Nelamurire la executare
Va multumesc