avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 349 soluții astăzi
Forum Activitate popamirceacricau

Activitate popamirceacricau

Răspuns la discuția recuperare taxa poluare
De ce nu actionati in instanta sa recuperati intreaga taxa?
Răspuns la discuția cheltuieli microintreprindere
Se pot deduce toate aceste cheltuieli la care faceti referire.
Răspuns la discuția Intreprindere Individuala!
cata26 a scris:

Buna ziua la toti!O intrebare as avea si eu daca poate cineva sa ma ajute.....daca infiintez o II si declar ca nu o sa am cifra de afaceri si profit (adica zero lei) pe anul asta de ex....mai platesc valoarea de 5,5% pt CAS,sau pentru somaj si pensie?Daca da atunci la ce valoare se raporteaza daca am venitul 0 LEI?
Multumesc!



670 lei
Răspuns la discuția IMPOZIT PROFIT 2011
Multumesc pentru raspuns,
dar eu nu am depus niciodata declaratia 101 ,fiindca am fost micro si am platit impozit pe venitul microintreprinderilor si am depus decit declaratia 100/102.
Anii 2007 si 2008 pierdere
2009 impozit pe venit respectiv IMPOZIT MINIM -final pierdere
2010 (1-30 SEPT)- impozit pe venit respectiv IMPOZIT MINIM
2010 TRIM 4 ,,,,OBLIGAT SA TREC LA 16% impozit profit =46 lei aferent trim.4
Deci ?
da
Buna ziua,
am urmatoarea situatie:
-pe primele 3 trimestre 2010 am declarat si platit impozit minim in suma de 3225 lei;
-pe trim.4 impozit calculat este de +46 lei;
In ianuarie in declaratia 100 nu am declarat impozit,urmind sa depun cele doua declaratii 101 pina la 25 februarie.
ANII ANTERIORI 2010 am avut pierdere.
Acum trebuie sa platesc cei 46 lei pina la 25 feb?
Iar pe 2011 cum procedez?
Mentionez ca inainte de forfetar am fost platitor pe veniturile micro.,unde era mai usor de calculat ce ai de plata.
Va multumesc.
Buna ziua,
am primit o notificare de la Finante cu privire la faptul ca am platit IN PLUS TVA in suma de 114 ron si sunt rugat sa ma prezint l pentru clarificari.
Dupa mai multe cautari , impreuna cu d-na de la Finante am descoperit ca suma venea dinainte de anul 2000 cind contabilitatea o tineam << de mina>>.
In cazul acesta cum sa procedez pentru a stinge ( recupera) aceasta suma?
Varianta d-ei a fost sa fac o cerere de renuntare la suma :D
Multumesc
nu inteleg ,,exercitiul se definitiveaza pina la 25 febr 2010"

daca din calcul i-mi revine de plata impozit pe profit pe trim 4 si merg pe varianta 1 fac nota contabila la 31 dec pe suma de plata?
o microintreprindere a calculat,declarat si virat impozit pe trim I,II,III /2010 ,respectiv 3% la venit sau impozit minim dupa caz. iar prin eliminarea impozitului minim de la 1 oct s-a trecut la impozit pe profit de 16%.
Intrebare
Cum se calculeaza impozitul pe trim IV / 2010 si cum se declara?
Multumesc.
Mircea