avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate marian_d

Activitate marian_d

Buna ziua,
In luna decembrie ma aflam in vizita intr-un oras aflat la 300 de km de cel in care locuiesc. Neavand alternativa, zona fiind foarte aglomerata si avand copil mic, am oprit langa semnul „Oprirea interzisa”, fara insa a obstructiona traficul, in fata hotelului pentru a descarca bagajele, iar masina a ramas acolo pentru 30-40 de minute pana cand am terminat cazarea. Cand am iesit din hotel pentru a muta masina in alt loc, primisem deja in parbriz un bilet de invitatie la Politia Locala din oras, insa abia in prima zi lucratoare (fapta se intampla intr-o zi de sambata). Evident, nu m-am putut prezenta in ziua lucratoare intrucat, asa cum ii spune numele, ma aflam la lucru in orasul meu, nu in vizite la Politia Locala. Cand m-am intors la birou, la doua zile distanta, am trims un email catre politia locala in care le-am explicat situatia.
Astazi am primit procesul verbal intocmit de agentul de politie locala si am constatat ca acesta a gresit data savarsirii faptei; mai precis, a devansat cu o luna de zile fapta petrecuta.
Daca as fi considerat ca am gresit, as fi platit fara probleme. Insa, avand in vedere ca in momentul in care am parcat cele 30 de minute langa oprirea interzisa, fara insa a obstructiona traficul, dupa ce am cautat minute in sir in tot centrul un loc de parcare fara insa a-l gasi, dupa ce am achitat parcarea chiar daca nu aveam un loc si , mai ales, dupa ce mi-am dat seama ca politistii locali vanzeaza practic acea zona (e in apropierea unui hotel central care nu ofera loc de parcare), ma gandesc daca pot depune contestatie intrucat la data trecuta pe procesul verbal nu ma aflam la locul indicat. Precizez si ca procesul verbal nu a fost semnat de mine pentru ca nu m-am deplasat la sediul Politiei locale. Multumesc!
Buna ziua,

Lucrez la un documentar international si doresc sa folosesc cateva melodii din repertoriul romanesc / muzica folk, populara pentru fundalul partii filmate in Romania.
Intrebarea mea este daca pot utiliza melodii preluate din folclor, cantate de artisti vechi sau contemporani, pe care le gasesc pe youtube sau este necesar acordul lor sau al urmasilor. Cateva exemple sunt Ioan Bocsa - Ana, zorile se varsa; Cine-a pus carciuma-n drum; Adda - Lupii.

Multumesc,

Marian
Buna ziua,

Detin un website in care postez informatii despre activitatea unor persoane publice de la nivel local si national. Majoritatea informatiilor utilizate sunt publice, insa pe langa acestea am inclus si adresele de email, numerele de telefon si link-uri catre paginile de facebook (personale) ale respectivelor persoane.

Unele dintre numerele de telefon si adresele de email sunt preluate din alte surse de pe internet decat cele oficiale. In legatura cu acestea, consituie o problema publicarea lor din moment ce persoanele ocupa functii publice?
Iar legat de contul de facebook al acestora, poate constitui o problema publicarea unui link pe site-ul meu catre aceasta?

Multumesc!
Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: o primarie din mediul rural va depune spre finantare din fondurile norvegiene un proiect urmand sa angajeze, in functia de manager de proiect, o persoana din afara functionarilor actuali ai primariei. Intrebarea este: managerul de proiect va dobandi calitatea de functionar public?

Tot in cadrul aceluiasi proiect, fiica primarului ar urma sa aiba functia de Responsabil PR (nici ea nu este angajata, la ora actuala, in cadrul primariei). In acest caz ne vom confrunta cu un conflict de interese indiferent daca dispune de experienta ceruta de post?

Multumesc!
Buna ziua,

Exista o baza legala prin care as putea solicita de la ghiseul Administratiei Fiscale, la depunerea formularelor de directionare a 2% din impozit catre ong-ul din care fac parte, a unui act care sa ateste numarul si conformitatea documentelor?

Pun aceasta intrebare intrucat acum un an suma intrata in contul asociatiei a fost mult mai mica decat cea preconizata iar din interior am aflat ca banii ar fi directionati catre o serie de entitati "prietene" ale institutiei publice, astfel ca doresc sa am de acum o cale de atat in cazul unor situatii similare.

Buna ziua,
Detin un site de stiri pentru care folosesc o multime de imagini si articole din presa internationala.
Astfel, v-as ruga sa ma ajutati cu informatii privitoare la legislatia in domeniul drepturilor de autor pentru imagini si articole. De exemplu, este in regula daca preiau o imagine de pe un site international de stiri, precum Getty Image, AFP, sau Associated Press, si scriu sursa de forma "Foto: Autor articol/AFP", sau direct website-ul, daca nu este precizat numele autorului?
De asemenea, unele articole sunt originale iar altele practic traduse din engleza sau alte limbi in romana. Este in regula ca, pentru cele traduse, sa trec sursa sub forma "Potrivit x website, se spune ca...."?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Am nevoie de ajutor pentru un ONG
Si eu am infiintat de curand un ONG in Bacau. Eu am lucrat singur la acte, am platit avocatul doar pentru atestare. Un alt avocat mi-a cerut 400 de lei pentru a face el tot, asa am platit doar 100. Este ceva bataie de cap, iar daca vrei sa faci voluntariat undeva poate ai putea sa te indrepti spre un ong deja existent.
Iti dau adresa mea sa vorbim, marian_7117@yahoo.com.